Poništeno finale afričke Lige šampiona, razlog k(VAR)

Afrička fudbalska konfederacija (CAF) poništila je utakmicu finala afričke Lige prvaka u kojoj je tuniski Esperanse slavio nad marokanskim Vidadom iz Kazablanke.

Prošlog petka igrala se revanš utakmica finala koje je trebalo odlučiti prvaka Afrike. Prva utakmica je završila bez pobjednika 1:1, a u drugoj je Esperanse vodio do 59. minute 1:0.

Onda je Vidad izjednačio, a sudija je poništio gol zbog ofsajda. Ali, spornu situaciju nije bilo moguće provjeriti jer je VAR bio u kvaru.

Fudbaleri marokanskog tima su napustili teren i odbili nastaviti igrati. Nakon 80 minuta čekanja da se Marokanci vrate, sudija je odsvirao kraj, a pobjeda i trofej dodijeljeni su Esperanseu.

CAF je  donio odluku da se utakmica ponovo odigra nakon Afričkog kupa nacija (traje od 21. Juna - 19. jula) i to na neutralnom terenu, vjerovatno u Egiptu.

Razlog? "Uslovi i bezbjednosne mjere nisu bili zadovoljeni što je spriječilo da se utakmica odigra do kraja".

Navijači tuniskog tima, tuniski premijer i brojni Tunižani osudili su odluku CAF-a.