Premijer liga Bosne i Hercegovine u fudbalu, 30. kolo

Fudbaleri Orašja su drugi tim koji će naredne sezone igrati u nižem rangu bh. fudbala. U ovom slučaju će Orašani, uz ranije otpisano Posušje, igrati u Prvoj ligi Federacije BiH.

U posljednjem, 30. kolu Orašje je izgubilo sa 1:3 od Zvijezde u Gradačcu, i tako se oprostilo od elitnog razreda bh. fudbala. Sudbinu Orašana zapečatio je Anel Pjanić, koji je postigao het-trik. Počasni gol za goste bilo je djelo Almira Halilovića, koji je pogotkom u 52. minuti smanjio na 1:2, te donio tračak nade svom timu. Međutim, samo nekoliko minuta kasnije Pjanić je svojim trećim golom donio još jedan trijumf Zvijezdi, koja je u svojoj prvoj premijeligaškoj sezoni ostvarila veoma zapažen rezultat.

S obzirom na ishod ogleda u Gradačcu, u Modriči su domaćin i mostarski Velež mogli slaviti, jer su osigurali opstanak. U zanimljivoj utakmici nije bilo pobjednika. Susret je završen rezultatom 3:3. Strijelci su bili Duško Stajić i Joco Stokić dva puta za Modričane, te u dva navrata Elvir Čolić i Adnan Kadrić iz penala za Mostarce.

Osim borbe za opstanak, koja se odvijala u dva spomenuta susreta, ostale utakmice Premijer lige nisu imale pretjeran rezultatskiznačaj. U jednom od derbi susreta 30. kola Slavija je na domaćem terenu savladala komšije Sarajevo sa 2:1. Pobjedonosni gol, i svoj drugi na ovoj utakmici, za domaće je postigao Darko Spalević iz penala u 83. minuti.

Borac je iznenadio Čelik u Zenici i stigao do pirove pobjede od 2:1. Naime, Banjalučani su šansu za izlazak u Evropu prokockali u prethodnom kolu odigravši neriješeno sa Slavijom. Do očekivanih pobjeda stigli su na domaćem terenu Željezničar protiv Travnika, Laktaši protiv Slobode, te Široki Brijeg na gostovanju kod Posušja. "Željo" je poveo golom Seada Bučana u 25. minuti, da bi u finišu prvog dijela na 2:0 povećao Edin Cocalić. Pogodak za Travničane postigao je Muamer Svraka.

Zrinjski, koji je prije dva kola osigurao naslov šampiona proslavio je titulu pobjedom protiv Leotara s minimalnih 1:0.

Tako će Mostarci predstavljati našu zemlju u kvalifikacijama za Ligu šampiona, dok će Slavija, Sloboda i Sarajevo igrati u Ligi Evrope, koja od naredne sezone zamjenjuje Kup UEFA. U niži rang preselili su Posušje i Orašje.