Francuzi drugi put u istoriji svjetski prvaci

Fudbalska reprezentacije Francuske osvojila je Svjetsko prvenstvo u Rusiji. Do drugog naslova svjetskog prvaka Francuzi su došli pobjedom nad Hrvatskom rezultatom 4:2.

Francuskoj je ovo drugi naslov prvaka svijeta, a prvi su osvojili 1998. godine kao domaćini. Hrvatskoj je ovo srebro najveći uspjeh u istoriji, nakon što su "vatreni" na Mundijalu 1998. bili bronzani

Sastavi:

Francuska (4-2-3-1): Loris – Pavar, Varan, Umtiti, Hernandez – Pogba, Kante, Matuidi – Grizman, Mbape, Žiru

Hrvatska (4-2-3-1): Subašić – Strinić, Lovren, Vida, Vrsaljko – Brozović, Rakitić – Modrić, Perišić, Rebić – Mandžukić

Sudija: Nestor Pitana (Argentina)

Tekstualni prenos utakmice:

90+5' Kraj utakmice. Francuska je šampion svijeta. Mundijal u Rusiji je završem, sljedeći je u Katru 2022. godine

90' Pitana je produžio drugo poluvrijeme pet minuta.

89' Šut Rakitića iz daljine odlazi preko gola.

87' Potpuno je opao ritam utakmice, Francuzi još malo pa svjetski prvaci.

81' Obostrane izmjene. Žirua mijenja Fekir, a Pjaca mijenja Strinića

80' Hrvatska dominira na terenu, ali ne uspjeva doći do trećeg pogotka koji bi je potpuno vratio u utakmicu.

71' Toliso ulazi u igru, Matuidi ide na klupu.

69' GOOOL Mandžukić nakon greške Lorisa vraća Hrvatsku u život, 4:2.

65' GOOOL Mbape postiže golčinu za 4:1.

59' GOOOL Pogba postiže gol za 3:1. Mbape  je napravio nered na desnoj strani, lopta se odbila do Pogbe, koji je lijevom nogom pogodio neobranjivo za 3:1

55' Promjena u Francuskoj. Nzonzi mijenja Kantea koji ima žuti karton.

52' Prvi put na ovom Mundijalu uletjelo je par navijača, koje je obezbjeđenje ekspresno odvelo sa terena. Utakmioca je nakratko prekinuta, ali je Pitana ubrzo da znak za nastavak meča.

48' Sjajan šut Rebića brani Loris. Šutira je pod samu prečku ali sjajan je francuski golman.

47' Šut Grizmana po sredini gola, hvata Subašić.

46' Francuska krenula sa centra, počelo drugo poluvrijeme.

45+3 Kraj prvog poluvremena, na odmor se odlazi sa prednošću Francuske 2:1.

45' Pitana produžio prvo poluvrijeme tri minuta.

45' Korner Modrića nije dohvatio Vida, gol aut za Francusku.

43' Nabačaj Modrića dohvatio je Lovren, šutira ali Pogba izbacuje u korner.

37' GOOOL Penal šutira Grizman i pogađa za 2:1. Lopta u jednu Subašić u drugu stranu.

33' Korner izvodi Grizman, nakon nabačaja rukom u kazenom prostoru igra Perišić. Pitana gleda VAR, i dosuđuje penal za Francusku.

28' GOOOL Domagoj Vida je poslao loptu koju je primio Ivan Perisić. Pucao je po golu, lopta je promijenila smjer i Igo Loris je ostao nemoćan. 1:1.

28' Kante faulirao Perišića u zoni šuta. Pitana pokazuje žuti karton Kanteu.

24' Nabačaj Modrića iz slobodnjaka, boksuje Loris.

23' Rukom igrao Žiru na polovini Francuske.

21' Sa distance nabačaj iz slobodnjaka Modrića, dohvatio je Vida ali šalje tu loptu glavom preko gola Lorisa.

18' GOOOL Šut Grizmana iz slobodnjaka, Mandžukića je zakačila lopta i završava iza Subašića.

17' Prekršaj u zoni šuta. Brozović srušio Grizmana.

15' Perišić probio po desnoj strani, ubacuje prema Rebiću u kazneni prostor ali blokira Umtiti.

11' Odličan ubačaj u dubinu prema Perišiću zagradio je Umtiti i lopta odlazi u gol aut.

9' Modrić izvodi korner, izbacuju opet Francuzi van svog kaznenog prostora

8' Strinić izborio korner nakon dodavanja Rakitića.

5' Centaršut Vrsaljka prema Mandžukiću, duboko pred gol, ali izbacuju Francuzi.

2' Faul Modrića na šesnaestercu Francuske nad Umtitijem. Pitana dosuđuje faul Francuzima. Modrić bez opomene. Hrvatska agresivana na početku.

1' Počeo meč u Moskvi. Prva sa centra krenula je reprezentacija Hrvatske.