Hrvatska nakon penala u polufinalu Mundijala

Fudbalska reprezentacija Hrvatske plasirala se u polufinale Svjetskog prvenstva nakon što je u polufinalu pobijedila domaćina Mundijala Rusiju poslije izvođenja jedanesteraca.

U polufinalu protiv Engleske koja je danas u četvrtfinalu bila bolja od Švedske 2:0.

Utakmicu je sudio Sandro Riči iz Brazila.

Tekstualni prenos utakmice:

Penali:

Smolovu je Šubašić odbranio prvi penal.

Brozović pogađa u desnu stranu. Akinfejev nemoćan.

Džagoev precizan, šalje loptu u desnu a Subašića u lijevu stranu.

Kovačiću penal brani Akinfejev. Rusi se vraćaju u igru.

Očajan udarac Fernandesa završava pored gola Subašića.

Modrić pogađa. Pogodio je Akinfejev stranu, gotovo odbranio tu loptu ali od stative lopta završava u golu.

Ignjaševič u četvrtoj seriji pogađa za 2:2.

Vida siguran i Hrvatska ima 3:2.

Kuzjaev je tačan za 3:3.

Rakitić u petoj seriji pogađa za polufinale.

120+1' Kraj produžetaka, pucaće se penali.

120' Riči produžava još minut drugi produžetak.

119' Zobnin šutira iz daljine ali brani Subašić.

115' GOOOL mario Fernandes pogađa nakon ubačaja Džagoeva. Rusi se vraćaju u život. Rezultat je 2:2.

114' Pivarić igra rukom, dobija žuti katon.

113' Šut Samedova brani opet sjajni Subašić

112' Šut Kuzjaeva brani Subašić. Ostaje tezultat 2:1 za Hrvate. Bila je ovo najbolja šansa za Ruse da dođu do izjednačenja.

105' Počeo drugi produžetak.

105+2' Faul nad Subašićem unutar peterca nakon ubacivanja iz slobodnog udarca. Posljednja šansa za Ruse da poravnaju u prvom produžetku je propala.

105' Riči prvi produžetak produžava za još dva minuta.

100' GOOOL Domagoj Vida dovodi Hrvatsku u vođstvo. Modrić je ubacio iz kornera, Vida je bio najviši,  Ćorluka  nije dirao loptu, a to je zbunilo je Akinfejeva. Hrvatska vodi u produžetku.

99' Golovin u kontri, gura dubinsku loptu za Smolova, međutim Lovren ga zaustavlja i spašava gol Subašića.

97' Vrsaljko ne može nastaviti utakmicu. Ulazi Ćorluka umjesto njega i čini stoperski tandem sa Lovrenom. Hrvatska djeluje umornije, Rusi trče više.

91' Počelo je dodatnih 30 minuta utakmice. Obje reprezentacije utakmice osmine finala igrale su po 120 minuta nakon čega su penali odlučivali o putniku u četvrtfinale. Rusija je nakon jedanaesteraca bila bolja od Španije, dok je Hrvatska izbacila Dansku. Ovaj rasplet ide na ruku Englezima koji će u polufinalu dočekati izmorenog protivnika iz ovog duela.

90+5' Kraj drugog poluvremena. Igraće se produžeci.

90' Riči produžio pet minuta.

89' Povreda Subašića. Stradala je zadnja loža. Hrvatski golman ipak nastavlja braniti mrežu "kockastih".

88' Treća izmjena u Hrvatskoj, Kramarić izlazi, a ulazi Kovačić

87' Erokin poklanja korner Hrvatskoj. Nespretno je izbacio loptu u korner, ali nakon izvođenja Modrića Lovren radi faul u napadu.

84' Rukom igra Vrsaljko u zoni šuta. Nema kartona za njega. Golovin ubacuje ali Lovren opet odličan u skoku i otkanja opasnost.

79' Opet dominacija Hrvatske uz puno kombinatorike, ali bez velike opasnosti po ruski gol. U međuvremenu Rusi mijenjaju Džubu, umjesto njega ulazi Gazinski.

77' Modrić izvodi korner koji je produkt velike gužve u kaznenom prostoru Rusije, ali Mandžukić nabačaj šalje glavom visoko iznad prečke Akinfejeva.

74' Ponovo mijenja Dalić, Pivarić ulazi umjesto Strinića.

72' Nakon ubačaja Smolova eroki šutira glavom ali preko gola Subašića. Veoma sumnjiva situacija ali zastavica pomoćnog sudije ostala je dolje, tako da nije sviran ofsajd.

67' Čerčesov vadi iz igre strijelca gola Čeriševa a uvodi drugog napadača Smolova. Obje ekipe po sastavima djeluju ofanzivno i žele što prije golovima u 90 minuta da riješe pitanje pobjednika, bez da se ulazi u produžetke.

64' Veliki pritisak Hrvatske, ali sve pokušaje "kockastih" Rusi izbacuju od zone opasnosti po svoj gol.

63' Brozović mijenja Perišića.

62' Džuba šutira glavom nakon kornera, ali ravno u Subašića.

60' Šut Ivana Perišića nakon asistencije Kramarića gotovo je završio u mreži, ali se odbio od unutrašnje strane stative Rusije i izašao u gol aut. Lopta koju su svi vidjeli u golu nije donijela Hrvatima prednost.

57' Ponovo pad ritma utakmice. Bez konkretnih šansi. Period tvrde igre i taktičkog nadmudrivanja na sredini terena.

54' Prva izmjena na utakmici. Čerčesov Samedova mijenja Erokinom.

52' Nakon ubacivanja Mandžukića, škarice Kramarića sa sredine šesnaesterca ali lako hvata taj šut Akinfejev.

50' Šut Modrića sa distance odlazi pored desne stative gola ruskog golmana. Slab šut Realove zvijezde nije urodio plodom,

46' Počelo drugo poluvrijeme. Rusi krenuli sa centra.

45+2 Riči svira kraj prvog dijela. Ekipe Zlatka Dalića i Stanislava Čerčesova na odmor odlaze neriješenim rezultatom 1:0.

45' Brazilski sudija produžio prvo poluvrijeme dva minuta.

40' GOOOL Andrej Kramarić postiže gol za 1:1. Mario Mandžukić je sjajno asistirao za Kramarića koji je matirao Akinfejeva za poravnanje. Hrvatska se vraća u igru.

35' Lovren dobija žuti karton nakon faula na nad Džubom.

31' GOOOL  Denis Čerišev dovodi Ruse u vođstvo. Snažan šut Čeriševa iz daljine visoko pod prečku i Šubašić nije imao šanse. Domaćin Mundijala ima veliku prednost nakon pola sata igre.

29' Slobodni udarac izkosa za Ruse. Loš šut Čeriševa lako hvata Subašić, kao na treningu. Teškoda će se šut računati kao udarac u ukvir gola.

25' Nakon 25 minuta još nema udarca u okvir gola.

20' Nakon furioznog početka, tempo meča je opao. Igra se uglavnom na sredini terena, sporo i oprezno s obje strane.

15' Faul na Anti Rebiću blizu kaznenog prostora. Slobodnjak izvodi Ivan Rakitić, ali neprecizno. Lopta odlazi preko gola Igora Akinfejeva.

13' Artem Džuba ubacuje u šesnaesterac Hrvatske visoku loptu prema Samedovu, ali Dejan Lovren to "čisti" i otklanja opasnost po gol Hrvatske.

6' Šut Rebića sa pet metara brani Akinfejev, odnosno izbacuje u korner. Prva velika šansa na utakmici, ali ostaje 0:0. Nakon ubačaja Modrića iz kornera, Rebić opet šutira glavom, ali preko gola Akinfejeva.

5' Korner za Rusiju, ali nakon ubačaja Hrvati iznose loptu ispred kazeneog udarca i nema opasnosti po gol Subašića.

1' Počela utakmica u Sočiju. Hrvatska ima početni udarac.