Velež pobijedio na Grbavici u prvom evropskom meču nakon 33 godine

Fudbaleri Veleža su na sarajevskoj Grbavici u okviru prvog pretkola Uefine Konferencijske lige svladali sjevernoirski Kolerajn rezultatom 2:1.

Iako je Velež dominirao od prvog sudskog zvižduka poveli su gosti u 9. minuti preko Doertija. Napadač gostiju je prizemnim udarcem s više od 25 metara iznenadio Veležovog golmana Bogdanovića za 0:1.

Velež je izjednačio u 37. minuti iz penala kojeg je realizovao Brandao. Prethodno je u svom kaznenom prostoru rukom igrao jedan fudbaler gostujuće ekipe.

Slična situacija dogodila se i u 65. minuti pred gostujućim golom. Vehabović je pucao s ruba kaznenog prostora, a loptu je na putu do mreže rukom zaustavio Trejnor za što je "nagrađen" direktnim crvenim kartonom.

Ponovo je s bijele tačke za vodstvo 2:1 precizan bio Brandao.

S igračem više u polju Rođeni su nastavili opsjedati gol Kolerajn, ali nisu uspjeli postići još jedan gol.

Iako su se Rođeni nakon 33 godine zaigrali u evropskom takmičenju i upisali pobjedu trener Feđa Dudić ne može biti previše zadovoljan ostvarenim rezultatom s obzirom na odnos snaga na terenu.

O dominaciji Veleža govori podatak da su Mostarci imali 31 udarac prema gostujućim vratima, a Kolerajn samo dva.

Uzvratna utakmica se igra za sedam dana.