Košarkaška reprezentacija Srbije savladala je Bosnu i Hercegovinu rezultatom 94:81 u Beogradu u posljednjem kolu Grupe C prve runde kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2027. godine, a selektor Dušan Alimpijević nije krio zadovoljstvo nakon još jednog dobrog izdanja svog tima.
"Očigledno, igrali smo dobro od prve sekunde. Znali smo šta želimo iz ovog meča i kako želimo da igramo. Ako poredimo sa nekim prethodnim mečevima, verujem da je ova utakmica više bila agresivna od početka i pametnija na oba kraja terena. Imamo mnogo razloga da budemo zadovoljni danas. U dva prozora imali smo 62 asistencije, što je nešto posebno i neverovatno. Ti brojevi me čine ponosnim na ove momke", rekao je Alimpijević.
Govoreći o učinku kapitena Nikole Jokića, koji je protiv Bosne i Hercegovine ostvario triple-double, Alimpijević nije štedio riječi hvale.
"Izvanredan osećaj, najbolji igrač sveta je on, ne jedan od. Način na koji se ponaša, način na koji shvata svoju ulogu i pristupa obavezama je za pun respekt i uživanje. Ko ako ne on u ovom sastavu? Sve je rekao na terenu, a ne vidite njegovo ponašanje na obrocima, van košarke, u hotelu. Svi zajedno smo ponosni na našeg kapitena", poručio je Alimpijević.
Prvo mjesto u Grupi C osvojila je Turska sa 12 bodova, Srbija je druga sa 10, Bosna i Hercegovina treća sa osam, dok je Švicarska završila na posljednjem mjestu sa šest bodova. Sve tri prvoplasirane selekcije izborile su plasman u drugu rundu kvalifikacija, gdje će u Grupi J igrati protiv Italije, Litvanije i Islanda.