Košarka

Amerikanizacija košarke u BiH

Amerikanizacija košarke u BiH
Foto: Druga ABA Liga | Amerikanizacija košarke u BiH

Trend angažovanja američkih košarkaša ni ove sezone nije zaobišao klubove iz BiH koji su zbog različitih razloga rješenje svojih problema vidjeli u igračima koji nisu sa prostora bivše Jugoslavije.

Dolazak Amerikanaca počeo je prije dvadesetak godina kada su se pojedini klubovi prvi put odvažili na takav potez što je tada predstavljalo veliki šok za ljubitelje igre pod obručima koji su navikli na “momke iz svoje sredine”, a istom prilikom bivša država bila je supersila u košarci.

Sada je to postalo manje-više i ne izaziva pretjerano iznenađenje kada neki Amerikanac stigne u BiH dok je u ostalim evropskim klubovima to prosto nezamislivo. 

Od 12 klubova koji se ove sezone takmiče u Ligi BiH polovina njih ima Amerikanca dok su tu još dva stranca iz drugih država. Najviše ih je u Bratuncu, Slobodi i Igokei, po tri.

Bratunčani su prošle sezone bili debitanti i imali trojicu Amera dok je situacija ista i ove sezone pa dres kluba sa istoka Republike Srpske nose Brajan Long, Demarko Foster i Malik Hlučoveki. Za ekipu iz Tuzle koja paralelno igra i Drugu ABA ligu nastupaju Volter Denzel Greg, Džozef Tiobold Rosga i Nolan Džejms Beri.

Stanje u Igokei je specifično jer igra ABA ligu za koju su potrebni daleko kvalitetniji igrači od onih koji igraju u Ligi BiH pa tako ekipa iz Aleksandrovca sa kombinovanim sastavom nastupa u Ligi BiH, a njen dres nose Denis Kliford, Rašad Von i Kinan Evans dok je iz Litvanije stigao Vaidis Kariniauskas.

Čapljina koja je povratnik u Ligu BiH angažovala je Bungeija Prestona dok je pred početak sezone saradnja raskinuta sa Kajlom Mejerom, a to je i Matija Milin, Amerikanac hrvatskih korijena. Novajlija u elitnom takmičenju Promo iz Donjeg Vakufa u svojim redovima ima Amerikanca Ervina Karabla kao i Nigerijca Ifeanija Prinsa.

Spars je godinama orijentisan na razvoj mladih igrača, ali je ove sezone angažovao Dariona Dontea Stronga iz SAD jer im je potrebna duža klupa pošto se takmiče u Drugoj ABA ligi. Treći predstavnik BiH u drugom razredu regionalnog takmičenja, Široki, trenutno u svojim redovima nema stranaca što nije bio slučaj ranijih godina.

Vogošća je ranije imala strance, a pošto je kasnila sa pripremama za ovu sezone moglo bi se očekivati da angažuje nekoga u narednom periodu. Zrinjski ove sezone nema Amerikanaca kao što je to bio slučaj ranije kada je mnogo bolje finansijski stajao, a najzvučnije ime bio je Tor Marej koji je svojevremeno igrao za Njujork Nikse u NBA ligi.

Iskusni košarkaški stručnjak iz Banjaluke Drago Karalić koji je vodio klubove u Jadranskoj ligi, Ligi BiH i Prvoj ligi RS smatra da se košarka na ovim prostorima mnogo promijenila tokom posljednjih dvadesetak godina.

"Jedan od razloga angažovanja stanaca, u ovom slučaju Amerikanaca, je nedostatak interesovanja domaćih igrača jer je sve manje djece koja treniraju košarku i stoga je sve manje kvalitetnih igrača. Djeca nisu kao prije, dosta su razmažena, žele veću pažnju uprava i stručnih štabova dok zauzvrat ništa ne daju na parketu. Uz to su pojedini roditelji dosta ambiciozniji od djece koja nemaju voljni moment dok treba imati na umu da se uprave pojedinih klubova boje dati veću šansu domaćim igračima. Druga stvar je cijena jer možete dovesti igrača iz SAD za 500 dolara mjesečno koji mogu da odgovore potrebama određenih klubova koji za te pare ne mogu da pronađu domaćeg igrača", izjavio je Karalić.

Kada se angažuju Amerikanci uglavnom su to plejmejkeri čije je kvalitet pod znakom pitanja dok visina ugovora ne garantuje da će donijeti prevagu na terenu.

"Podatak da se najviše traže plejmejkeri dosta je zabrinjavajući jer je bivša Jugoslavija na tim pozicijama uvijek imala najviše igrača. Ranije je postojao problem sa visinom i traženi su centri dok se sada sve okrenulo i nemamo organizatora igre dok “izvozimo” krilne centre. Da li će neki plej donijeti potreban kvalitet i prevagu veliko je pitanje. Neko ima sreće pa pogodi sa pojačanjem neko nema pa mijenja nakon tridesetak dana", kazao je Karalić.

Ipak, ima i onih koji godinama odolijevaju angažovanju američkih igrača i posvećeni su stvaranju istih iz svog podmlatka ili angažuju košarkaše sa prostora bivše Jugoslavije. Tri kluba koja još nisu podlegli trendu su Leotar, Mladost i Mrkonjić Grada i Kakanj. 

"Očigledno je da su klubovi koji ne žele strance u svojim redovima procijenili da imaju dovoljno dobar roster pa ne žele da rizikuju jer je svako dovođenje igrača kojeg je ranije gledao mačka u džaku", rekao je Karalić.

Ranije je bio slučaj da samo vodeći klubovi dovode strana pojačanja dok je to sada slučaj i sa onima i manjih sredina.

"Jednostavno nedostaje im igrača pa su prisiljeni na taj potez. Sa njima podignu kvalitet i imaju šanse da izbore opstanak", kazao je Karalić.

Pravilnik

Shodno pravilniku Košarkaškog saveza BiH na prvenstvenim utakmicama u sezoni 2019-2020. godine mogu nastupati i strani igrači to jest oni koji u trenutku podnošenja zahtjeva za licenciranje nemaju pasoš BiH.

Svaka ekipa u muškoj konkurenciji u rosteru od 24 igrača može imati osam stranaca, a u ženskoj konkurenciji četiri stranca. Igrači koji nemaju pasoš BiH su strani igrači.

(Glas Srpske)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije