Prva NBA pobjeda Kokoškova, Musa bez sekunde

Košarkaši Nju Orleansa iznenadili su Hjuston ubjedljivim trijumfom u Teksasu, a sezonu je sigurnom pobjedom počeo i Njujork, uz sjajno izdanje Tima Hardaveja Juniora.

Pelikansi su odigrali fenomenalan meč u Hjustonu i bukvalno su 'razbili' prošlosezonskog finalistu Zapadne konferecnije i tim sa najboljim učinkom u regularnom dijelu takmičenja.

Predvođeni raspoloženim Entonijem Dejvisom i Nikolom Mitorićem gosti su od početka utakmice bili u prednosti koja je u trećem periodu iznosila maksimalnih +27.
Dejvis je bio gotovo perfektan na obje strane terena sa 32 poena (13/21 iz igre, 6/7 slobodna bacanja), 16 skokova, 8 asistencija i po 3 ukradene lopte i blokade, Mirotić je zabilježio 30 poena (11/20 iz igre, 6/8 za tri), 10 skokova i 3 uspešna dodavanja, novajlija iz LA Lejkersa Džulijus Rendl je dodao 25, uz 8 skokova, Itvan Mur 21, dok je Elfrid Pejton ostvario prvi tripl-dabl u karijeri - po 10 poena, skokova i asistencija.

U redovima Raketa Erik Gordon je bio najefikasniji sa 21 poenom, Pi Džej Taker i Kris Pol (5 skokova, 6 assitencija), su postigli po 19, Džejms Harden 18, uz 9 skokova i 10 asistencija, dok je Karmelo Entoni upisao 9 poena.

Novu sezonu odlično je počela i ekipa Njujorka koja je u "Medison Skver Gardenu" bez povrijeđenog Kristapsa Porzingisa bila ubjedljiva protiv Atlante - 126:107.

Niksi su u prvom poluvremenu postigli čak 72 poena (Tim Hardavej Junior 22 poena), 49 u drugoj četvrtini što je novi rekord franšize kada je ovaj dio meča u pitanju, i na odmor su otišli sa ogromnih plus 23.

Hardavej Junior je predvodio svoj tim sa 31 poenom (10/22 iz igre, 3/9 za tri), 6 skokova i 5 asistencija, Enes Kanter je imao 16 poena i 11 skokova, dok su po 15 upisali Trej Burke, Alonzo Trir i Mario Hezonja (6/14 iz igre, 3/7 za tri, 0/1 slobodna bacanja), koji je imao i po 3 skoka i ukrdene lopte i asistenciju za 19 minuta.

Kod Houksa Torijan Prins je postigao 21 poen, uz po 6 skokova i asistencija, Trej Jang i Kent Bejzmor po 14, a Vins Karter 12.

Košarkaši San Antonija i Toronta upisali su pobjede u prvim mečevima u novoj sezoni, a u centru pažnje bili su Demar Derozan i Kavaj Lenard koji su ljetos zamijenili dresove.

Očekivalo se da će Sparsi pred svojom publikom mnogo lakše izaći na kraj sa Minesotom, koja je u sezonu ušla sa nezadovoljnim Džimijem Batlerom, ali Vukovi su pružili jak otpor ekipi iz Teksasa - 112:108.

Tim Grega Popovića je dobro počeo meč i u prvoj četvrtini je došao do dvocifrene proednosti (20:10), ali kako je vrijeme prolazilo Minesota je bila sve bolja i u posljednjem periodu je vodila sa 90:86. San Antonio je serijom 13:2 otišao na 99:92, međutim, Vukovi su košem Batlera 43 sekunde prije kraja izjednačili - 108:108.

Ipak, u junaka utakmice izrastao je Derozan koji je pogodio za dva, potom bio siguran i sa linije penala za konačnih 112:108.

Doskorašnji igrač Toronta je utakmicu završio sa 28 poena (10/21 iz igre, 1/3 za tri, 7/11 slobodna bacanja) i po 4 skoka i asistencije, Lamarkus Odlridž je postigao 21, uz 19 skokova i 3 blokade, a Rudi Gej je dodao 18 poena.

U poraženoj ekipi Džef Tig je zabilježio 27 poena (8&12 iz igre, 2/3 za tri), Batler 23, uz 7 skokova i 3 asistencije, a Endrju Vigins 20.

Odličnu partiju u prvoj utakmici u dresu Toronta u najjačoj ligi svijeta pružio je Kavaj Lenard. Bivši as San Antonije je predvodio Reptorse do trijumfa protiv Klivlenda 116:104.

Gosti iz Ohaja dobro su se držali do sredine druge četvrtine, kada je tim iz Kanade 'odlijepio' na 54:41 i praktično već tada prelomio utakmicu.

Toronto je u trećem periodu imao i 22 poena viška, a ulazak rezervista Kavsi su iskoristili da se u jednom trenutku približe na 108:101, ali nije bilo vremena za preokret.

Lenard je za 37 minuta postigao 24 poena (9/22 iz igre, 1/3 za tri), 12 skokova i 2 assitencije, Kajl Lauri je bio efikasniji sa 27 poena (5/6 za tri), uz 8 asistencija, dok je Jonas Valančijunas zabilježio 6 poena i 12 skokova.

Kevin Lav je na drugoj strani upisao 21 poen i 7 skokova, Čedi Osman je bio odličan sa 17 poena /2/2 za tri), 10 skokova, 4 asistencije i 2 ukradene lopte, Džordan Klarkson je dodao 15, a Ante Žižić 5 (2/2 za dva, 1/2 slobodna bacanja(, 3 skoka i 2 asistencije za 14 minuta.

Košarkaši Milvokija, Indijane, Detroita i Orlanda ostvarili su pobjede u izuzetno neizvjesnim prvim utakmicama u novoj NBA sezoni.

Milvoki je slavio u Šarlotu 113:112, a ključne poene sa linije slobodnih bacanja postigao je Janis Adetokumbo 23 sekunde prije kraja. Baksi su na poluvremenu imali 13 poena viška (67:54), ali je fenomenalni Kemba Voker bukvalno sam vratio svoj tim u meč.

Hornetsi su serijom 17:4 izjednačili sredinom posljednje četvrtine, a Voker je 36 sekundi pre kraja sa penala doveo svoj tim u vođstvo (112:111). Ipak, Adetokumbo je sa druge strane bio siguran u ključnim trenucima. Grč je meč završio sa 25 poena (9/21 iz igre), 18 skokova i po 8 asistencija i izgubljenih lopti, Kris Midlton je upisao 19, Erik Bledso 17, a Bruk Lopez 14.

U domaćem timu Voker je blistao sa 41 poenom (15/29 iz igre, 7/13 za tri) i 4 asistencije, a Malik Monk je dodao 18.

Uzbudljivo je bilo i u Detroitu gdje je Bruklin u prvoj četvrtini došao do 12 poena prednosti, ali su Pistonsi u uzbudljivoj završnici ipak uspjeli da slave sa 103:100.

U meču sa mnogo oscilacija sa obe strane ekipa iz Mičigena je brzo nadoknadila minus i u trećem periodu je došla do +13, međutim, uslijedio je pad što su gosti iskoristili. Ipak, u posljednja četiri i po minuta Andre Dramond, Blejk Grifin i Redži Džekson su preuzeli odgovornost i Pistonsima obezbijedili prvu pobjedu. Odlučujuće poene postigao je Džekson sa penala 6 sekundi prije kraja.

Grifin je prednjačio sa 26 poena (8/17 iz igre), 8 skokova i 6 asistencija, Dramond je dominirao pod oba koša sa 24 poena i 20 skokova (9 u napadu), a Džekson je postigao 19 koševa, uz 4 asistencije. Kod gostiju su odskočili Karis Levert sa 27, Spenser Dinvidi sa 23 i Džaret Alen sa 17 poena, 10 skokova i 4 blokade.

Bosanskohercegovački reprezentativac Džanan Musa odlukom trenera Netsa Kenija Etkinsona nije ulazio u igru.

Sličan duel viđen je i u Orlandu gdje je Medžik u derbiju Floride bio bolji od Majamija sa 104:101. Gostujući tim je u prvoj četvrtini bio odličan i poveo je sa 28:14, ali je Orlando brzo preuzeo kontrolu i uglavnom je imao prednost. Na četiri i po minuta prije kraja Aron Gordon je poentirao za 99:88 i malo ko u dvorani je očekivao uzbudljivu završnicu.

Majami je međutim zaprijetio i došao do 102:101, ali Evanu Furnijeu nije zadrhtala ruka sa penala 1.6 sekundi prije kraja za konačnih 104:101.

Gordon je sa 26 poena (4/5 za tri) i 16 skokova predvodio Medžik, Mohgamed Bamba je imao 12, dok je Nikola Vučević zabilježio 12 poena (4/12 iz igre, 4/5 slobodna bacanja), 8 skokova i po 4 asistencije i izgubljene lopte za 28 minuta.

U gostujućoj ekipi odličan je bio Goran Dragić sa 26 poena (9/14 iz igre, 3/7 za tri) i po 4 skoka i asistencije, Džoš Ričardson je ubacio 21 poen, a Hasan Vajtsajd je dodao 12 koševa i 18 skokova. Veteran Dvejn Vejd je za 26 minuta upisao 9 poena (3/13 iz igre), 11 skokova i 2 asistencije.

Indijana je protiv Memfisa bez većih poteškoća zabilježila prvi trijumf pred svojim navijačima - 111:83. Pejsersi su u drugoj četvrtini imali 24 poena prednosti, a u prvom poluvremenu perfektan je bio Bojan Bogdanović sa 13 poena (5/5 iz igre).

Hrvatski reprezentativac je meč završio sa 19 poena (7/9 iz igre, 3/3 za tri) i 6 skokova za 27 minuta i bio je najefikasniji u timu u kome su još šestorica igrača imala dvocifreni učinak. Viktor Oladipo je upisao 16, Tajrik Evans 14 i Domantas Sabonis po 14... U poraženoj ekipi Mark Gasol je bio najbolji sa 13 poena, 5 skokova i po 3 asistencije i ukradene lopte, a Garet Templ je dodao 12.

Prvu pobjedu u najjačoj ligi svijeta upisao je i sprski trener Igor Kokoškov na klupi Finiksa.

Sansi su u Arizoni odigrali u većem dijelu meča potpuno kontrolisali dešavanja na terenu protiv Dalasa i na kraju su slavili sa 121:100, što je bila i najveća prednost.

Mavsi su na šest i po minuta prije kraja uspjeli da se približe na 96:92, međutim, Devin Buker je vezao 12 poena (108:97) i definitivno prelomio utakmicu.

Sjajni bek Sansa je meč završio sa 35 poena (12/19 iz igre, 6/10 za tri) i 7 asistencija, Trevor Ariza je postigao 21, uz 8 skokova i 7 asistencija, Džoš Džekson i prvi pik sa ovogodišnjeg drafta Deandre Ejton (10 skokova, 6 asistencija) su upisali po 18, a Ti Džej Voren 17.

U poraženom timu Dvajt Paule je zabilježio 16 poena, Vesli Metjuz 15, uz 5 asistencija, a Luka Dončić je za 32 minuta postigao 10 poena (5/16 iz igre, 0/5 za tri, 0/2 slobodna bacanja), uz 8 skokova i po 4 ukradene i izgubljene lopte.