Ostali sportovi

FK Sarajevo večeras igra s Marsakslokom na Malti

Dejan Maksimović

Evropski put u Ligi šampiona večeras u 20 sati počeće fudbaleri Sarajeva, šampiona naše zemlje. Naravno, na papiru u dvomeču sa malteškim Marsakslokom naš tim je favorit, ali to treba dokazati na terenu.

Upravo uloge favorita u prvom kolu kvalifikacija za Ligu šampiona bojao se uoči polaska na Maltu šef struke Husref Musemić. Igrači našeg šampiona sinoć su odžali trening na nacionalnom stadionu `Ta'kali`, na kojem će se večeras suprotstaviti Marsaksloku.

`Dobro je što smo osjetili teren pred utakmicu. Trening je bio lagan jer se u posljednje vrijeme osjetio umor kod igrača. Morali smo ih malo odmirit kako bi potpuno spremni bili za susret sa Maltežanima. Istina je da smo favoriti, ali ako ne pristupimo ozbiljno utakmici mogli bismo imati problema. Fudbalerima stalno ponavljam da moraju dati sve od sebe na travnjaku ako želimo proći u drugo kolo. Problem je što nas svi već vide tamo. Dok ne završimo dvomeč sa Marsakslokom ne želim uopšte razmišljati o Genku`, priča Musemić.

Iako su Faruk Ihtijarević i Emir Obuća po povratku s Malte najavili odlazak u Iran, Musemić će koristiti usluge ove dvojice igrača u prvom ogledu s Marsakslokom.

`Bez obzira na to što će Ihtijarević i Obuća napustiti klub, neću ih izostaviti iz sastava u prvoj utakmici. Poslije ćemo po povratku u Sarajevo imati dovoljno vremena da pronađemo druga rješenja na njihovim pozicijama, posebno kada je u pitanju Ihtijarević, koji je važan igrač u veznom redu`, rekao je Musemić.

Marsakslok je u prvenstvenoj pauzi ostao bez svoji najboljih igrača prošle sezone. Svakako najveći hendikep pretrpjeli su u vrhu napada jer je Danijel Bogdanović, koji je postigao 30 golova na putu Marsaksloka ka tituli, otišao u redove najvećeg rivala Sliema Vonderersa. Osim njega, klub su napustili iskusni domaći igrač Andre Šembri (Braunšvajg, Njemačka), Džastin Haber (Haidari, Grčka) i stub odbrane Luk Dimeš, koji se vratio u Englesku.

Ipak, Brajan Talbot, engleski trener na klupi malteškog tima, nada se uspješnom debiju svog kluba u Ligi šampiona.

`Nema sumnje da će biti teško nadoknaditi odlazak naših ključnih igrača u prošloj sezoni. Ipak, nadam se da i bez Šembrija, Dimeša i Bogdanovića možemo odigrati dvije veoma dobre utakmice sa Sarajevom. Ovo će biti naš prvi nastup u Ligi šampiona i siguran sam da se nećemo obrukati`, mišljenja je Talbot.

Uz odlaske važnih igrača, Talbota muči i povreda kapitena Karla Mame. Međutim, Mamo se nada da će uspjeti da se oporavi do večerašnjeg ogleda sa Sarajlijama.

`Iako smo izgubili nekoliko bitnih fudbalera, osjećam da smo mentalno dosta jaki da se suprotstavimo Sarajevu. Biće teško, ali ćemo dati sve od sebe da dođemo do pozitivnog rezultata`, istakao je Mamo.

Revanš susret Sarajevo - Marsakslok igraće se 24. jula na Olimpijskom stadionu `Asim Ferhatović Hase - Koševo`.

Marsakslok - Sarajevo

Nacionalni malteški stadion `Ta'kali` u Valeti. Kapacitet: 17.000. Sudija: Mario Vlk (Slovačka).

MARSAKSLOK: Saući, Likari, Velmen, Ka. Mamo, Magro, Pulićino, Samut, Pejs, Frendo, Veb, Telus. Trener: Brajan Talbot.

SARAJEVO: Alaim, Muharemović, Bašić, Milošević, Šaraba (Hadžić), Maksimović, Ihtijarević, Bučan, Grujić, Mešić, Obuća (Raščić). Trener: Husref Musemić. 

Još šest utakmica

Pored susreta Marsakslok - Sarajevo danas se igra još šest utakmica prvog pretkola: Šerif - Randžers, Hafnarfjordur - HB Toršaun, Domžale - Tirana, Pobeda - Levadija, Deri Siti - Pjunik, F91 Dudelanž - Žilina.

Sinoć su se sastali: Kazar - Dinamo (Z), APOEL - BATE Borisov, Olimpi - Astana, Zeta - Kaunas, Murata - Tampere, Linfild - Elfsborg, TNS - Ventspils.

Najčitanije