Meho Kodro pred imenovanjem je za selektora fudbalske "A" reprezentacija BiH, koje bi i zvanično trebalo da se desi na današnjoj sjednici Izvršnog odbora N/FS BiH.
Prema sinoćnjim informacijama iz Saveza, Kodro, u odnosu na protukandidate Nijemca Lotara Mateusa i Hrvata Zlatka Kranjčara, ima najviše šansi da dobije 12 od 14 glasova članova IO, koliko ih je prema Statutu potrebno za odluku.
"Predsjedništvo Saveza trebalo bi da se sastane pred sjednicu IO i na tom sastanku sugerisaću ostaloj dvojici članova da glas damo Kodri. U ovom trenutku smatram da je on najbolje rješenje za našu reprezentaciju, a osjećam da bivšeg igrača Barselone na klupi BiH želi i gotovo kompletna fudbalska javnost", istakao je Bogdan Čeko, potpredsjednik N/FS BiH, kazavši kako se nada da će novi selektor biti izabran koncenzusom.
Drugi potpredsjednik N/FS BiH Sulejman Čolaković kaže da su igrači u štrajku obećali povratak u nacionalni tim ako Kodro bude selektor.
"Nema tu priče, naši najbolji fudbaleri s Kodrom vraćaju se u reprezentaciju i u kvalifikacije ćemo ući s najjačim timom. U Savezu i reprezentaciji zavladali su novi odnosi. Čistimo 'kamen, po kamen' i postavljamo odlične temelje za budućnost, to jest jedinstvo i uspjehe našeg fudbala. Pošto su okončani razgovori sa sva tri kandidata i jasno znamo kakvi su uslovi Mateusa, Kodre i Kranjčara sigurno ćemo donijeti odluku o novom selektoru", rekao je Čolaković.
Predsjednik Iljo Dominković, koji je pregovarao s Kranjčarom, juče je bio nešto rezervisaniji u podršci Kodri.
"Svejedno mi je ko će biti naš novi selektor!? Napravili smo odličan posao jer smo listu kandidata skratili na tri uvažena svjetska nogometna imena. Kao demokrata i čelni čovjek Saveza biću izuzetno sretan i zadovoljan da sa 12 glasova, odnosno općim koncenzusom izaberemo novog selektora, što će dokazati jedinstvo u N/FS BiH. Tim potezom stvorit će se svi preduvjeti da se stanje u Savezu, ali i reprezentaciji konačno poboljša", kazao je Dominković, istakavši:
"Od novog selektora isključivo očekujemo i zahtijevat ćemo plasman na Svjetsko prvenstvo u Južnu Afriku 2010. godine. To će biti njegov jedini cilj u radu."
Početak sjednica IO zakazan je u 12 sati u zgradi N/FS BiH.
Prvi zadaci
Novi selektor u utorak će u društvu predsjednika Dominkovića i generalnog sekretara Ušanovića biti u Barseloni na pregovorima s protivničkim taborima (Španija, Turska, Belgija, Estonija i Armenija/Jermenija) oko rasporeda utakmica kvalifikacija za SP 2010.
U narednoj sedmici objaviće i spisak reprezentativaca za prijateljsku utakmicu s Japanom, koju naš nacionalni tim igra u Tokiju 30. januara. Moraće se izjasniti i o protivnicima u prijateljskim utakmicama u ovogodišnjim FIFA terminima 26. marta, a potom u maju, junu i krajem avgusta, meču koja će biti generalna proba pred kvalifikacije.