Fudbalska reprezentacija BiH u večerašnji meč kvalifikacija za plasman na "EURO 2008" ući će oprezno, najvjerovatnije sa samo jednim napadačem.
Najbliži golu Antonisa Nikopolidisa biće Zlatan Muslimović, a Fuad Muzurović, selektor našeg nacionalnog tima, odlučio je pojačati vezni red. Na sredini terena ordiniraće Elvir Rahimić, Branislav Krunić, Dragan Blatnjak, Admir Vladavić, te Zvjezdan Misimović, koji će biti spona veznjaka s isturenim Muslimovićem. Uz pomenutu petoricu, Muzurović se odlučio da zadnja linija igra u sastavu Džemal Berberović (desno), Mirko Hrgović (lijevo), Branimir Bajić, Safet Nadarević (stoperi).
Iako se stručni štab odlučio za zatvoreniju varijantu, u bh. taboru se nadaju povoljnom rezultatu, kojim bi donakle popravili loš utisak iz posljednja tri susreta u kojima smo poraženi od Hrvatske (3:5), Mađarske (0:1) i Moldavije (0:1).
U ekipi će biti i Branislav Krunić, koji se oporavio od povrede zadobijene na prvom treningu u Međogorju.
`Bez obzira na to što su Grci favoriti u Atinu nismo došli s bijelom zastavom. Svjesni smo da nas očekuje težak zadatak i da ako želimo povoljan rezultat moramo uložiti više od 100 posto svojih mogućnosti. Naša najveća šanse biće ako nas Grci potcijene. Bitno je da u ranoj fazi utakmice ne primimo pogodak, a kako se utakmica bude bližila kraju imaćemo veće šanse za trijumfu. Reprezentativci Grčke igraju disciplinovano, ali ne treba zaboraviti da i oni imaju balkanski mentalitet i da su skloni 'padovima' u igri`, istakao je Krunić.
Oto Rehagel, selektor Grčke, u ovdašnjim medijima potvrdio je da se najviše boji mentaliteta svojih izabranika.
`Ja sam Nijemac i znam da se utakmica igra do posljednjeg sudijskog zvižduka. To pokušavam prenijeti i na svoje igrače. Znam da će u utakmicu ući olako i da su protiv BiH već upisali tri boda. Međutim, uvjeren sam da nam neće biti lako`, upozorava Rehagel, dodavši:
`Potrebna nam je pobjeda i pokušaćemo osvojiti tri boda. Ali, bez obzira na to kako završi utakmica do kraja kvalifikacija ćemo navijati za BiH, jer oni igraju s Norvežanima i Turcima, našim direktnim rivalima za plasman na EP.`
Grčki selektor još se nije odlučio za početni sastav, s obzirom na to da se na povrede žale Teofanis Gekas i Angelos Haristeas.
`Dobio sam obećanja ljekarskog tima da će njih dvojica biti spremni do utakmice. Ipak, i ako ne budu, imam dovoljno kvalitetnih igrača na raspolaganju koji će ih uspješno nadomjestiti`, naglasio je Rehagel.
Grčka - BiH
GRČKA: Nikopolidis, Kirgijakos, Seitaridis, Kapsis, Gumas, Kacuranis, Basinas, Karagunis, Haristeas (Janakopulos), Amanatidis, Gekas. Selektor: Oto Rehagel.
BOSNA I HERCEGOVINA: Gušo, Berberović, Bajić, Nadarević, Hrgović, Rahimić, Krunić, Blatnjak (Maletić), Vladavić, Misimović, Muslimović. Selektor: Fuad Muzurović.
Sudija: Gregorž Gilevski (Poljska).
Đorđevića uspoređuju s BiH
Predrag Đorđević, srbijanski internacionalac koji niz godina nosi dres Olimpijakosa, fudbalska je ikona u Pireju. Koliko ga cijene, najbolji je dokaz što nosi kapitensku traku višestrukog šampiona Grčke. Upravo je Rehagel usporedbom sa Đorđevićem upozorio svoje igrače i javnost na kvalitet bh. tima.
`Fudbaleri s područja eks-Jugoslavije igraju širom Evrope. Radi se o kvalitetnim igračima, a za to je najbolji dokaz Đorđević. I u timu BiH ima sličnih igrača i bez obzira na to što na tabeli nisu u vrhu, imaće motiva da nam poremete planove.`
Očekuje se pun stadion
Grčka javnost očekuje da će stadion `Spiros Luis`, smješten u sklopu Olimpijskog atletskog centra u Atini (OAKA), večeras biti ispunjen do posljednjeg mjesta, a Rehagel se nada da će fanatični navijači biti 12. igrač njegovog tima.
Dosadašnje kvalifikacione mečeve za odlazak na `EURO 2008` Grčka je većinom igrala na stadionu `Karaiskaki` u Pireju, inače domu Olimpijakosa.
U tekstu iz `Sport Deja`, najtiražnijih dnevnih sportskih novina u Grčkoj, pod naslovom: `50.000 ljudi` otvoreno su pozvani svi navijači `Helena` da dođu i pomognu svojoj reprezentaciji u osvajajnju nova tri boda i ostanku na vrhu tabele.
Šabanadžović: Prvi gol za pobjedu
Grci su se uoči večerašnjeg duela s izabranicima selektora Fuada Muzurovića `sjetili` i Refika Šabanadžovića, eks-jugoslovenskog reprezentativca i bivšeg igrača AEK-a i Olimpijakosa. Popularni Šaban i danas uživa velike simpatije u drevnoj zemlji i važi za jednog od fudbalskih autoriteta u Grčkoj. U dnevnim novinama `To fos ton sport` ponudio je svoju viziju večerašnjeg duela:
`Ekipa koja prva postigne pogodak biće bliža osvajajnju tri boda. Grčka je favorit, a BiH će prijetiti iz kontranapada preko Zlatana Muslimovića.`
Elvir Rahimić: Moramo biti jako oprezni
Elvir Rahimić je jedan od najiskusnijih bh. reprezentativaca, ali u dosadašnja tri međusobna susreta BiH i Grčke nije nastupao.
`Bez obzira na to što nikada nisam igrao protiv Grka dobro poznajem njihov sastav. Pratio sam ih na Evropskom prvenstvu, gdje su osvojili titulu prvaka Starog kontinenta i stoga moramo biti izuzetno oprezni. Naravno, favoriti su, ali se nećemo predati bez borbe. Kolektiv je njihov najjači adut, bez obzira na to što u svojim redovima nemaju planetarnih zvijezda. U dosadašnjim utakmicama pokazali su da su opasni iz prekida, te ako u ovom segmentu igre budemo parirali i ako i mi njima odgovorimo kolektivnom igrom možemo se nadati povoljnom rezultatu`, rekao je Rahimić, dodavši:
`Moramo uložiti maksimum i ostaviti srce na terenu ako želimo da se iz Atine vratimo neporaženi.`
Rahimić priznaje da su tri vezana poraza u posljednji nešto manje od dva mjeseca ostavili dubok trag na cijelu ekipu.
`Svaki poraz boli jer svi mi igramo da bismo osjetili slast pobjede. Bitno je da onog trenutka kada istrčimo na teren stadiona 'Spiros Luis' zaboravimo Hrvatsku, Mađarsku i Moldaviju i da odigramo kako najbolje znamo i da tekuće kvalifikacije okončamo sa što više bodova`, ističe Rahimić.
Grupa `C`
Dosadašnji rezultati:
- Malta - BiH 2:5,
- Mađarska - Norveška 1:4,
- Moldavija - Grčka 0:1,
- Norveška - Moldavija 2:0,
- Turska - Malta 2:0,
- BiH - Mađarska 1:3,
- Moldavija - BiH 2:2,
- Mađarska - Turska 0:1,
- Grčka - Norveška 1:0,
- Malta - Mađarska 2:1,
- Turska - Moldavija 5:0,
- BiH - Grčka 0:4,
- Moldavija - Malta 1:1,
- Norveška - BiH 1:2,
- Grčka - Turska 1:4,
- Mađarska - Moldavija 2:0,
- Malta - Grčka 0:1,
- Turska - Norveška 2:2,
- Norveška - Malta 4:0,
- BiH - Turska 3:2,
- Grčka - Mađarska 2:0,
- Norveška - Mađarska 4:0,
- Grčka - Moldavija 2:1,
- BiH - Malta 1:0.
- Malta - Turska 2:2,
- Moldavija - Norveška 0:1,
- Mađarska - BiH 1:0,
- Turska - Mađarska 3:0,
- BiH - Moldavija 0:1,
- Norveška - Grčka 2:2.
Parovi:
- Grčka - BiH,
- Moldavija - Turska,
- Mađarska - Malta.
Tabela
- 1. Grčka 8 6 1 1 14:7 19
- 2. Turska 8 5 2 1 21:8 17
- 3. Norveška 9 5 2 2 20:8 17
- 4. BiH 8 4 1 3 14:15 69
- 5. Mađarska 9 3 0 6 8:17 9
- 6. Malta 8 1 2 5 7:17 5
- 7. Moldavija 9 1 2 6 5:16 5
Preostale utakmice
- Malta - Moldavija,
- BiH - Norveška,
- Turska - Grčka (17. oktobra),
- Norveška - Turska,
- Grčka - Malta,
- Moldavija - Mađarska (17. novembra),
- Mađarska - Grčka,
- Malta - Norveška,
- Turska - BiH (21. novembra).
BiH nikada nije postigla gol `Helenima`
S. ŠIŠIĆ
Fudbalske `A` reprezentacije Bosne i Hercegovine i Grčke do sada su tri puta odmjerile snage, a naš nacionalni tim u 170 minuta igre nije uspio zatresti mrežu `Helena`.
Zanimljivo, u dva od pomenuta tri meča bh. reprezentaciju je s klupe vodio aktuelni selektor Fuad Muzurović, koji s Grcima ima omjer 0:2, a sva tri meča usko su vezana za istoriju našeg fudbala.
Sa današnjim protivnikom fudbalska reprezentacija BiH igrala je prvu oficijalnu utakmicu u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo `Francuska 1998`. U Kalamati na poluotoku Peloponezu 1. septembra 1996. godine izgubili smo rezultatom 0:3. Bh. tim tada je bio u povoju, a treba naglasiti da su dres sa državnim grbom, između ostalih nosili: Mehmed Baždarević, Meho Kodro, Elvir Bolić, Vlatko Glavaš... Muzurovićevi izabranici poraženi su i u revanšu kvalifikacija za `Mundijal` u Francuskoj (0:1), a i ovaj susret biće upisan u istoriju našeg fudbala. Naime, ovo je bila prva utakmica kvalifikacija koju smo igrali na domaćem terenu, s obzirom na to da smo prije toga Hrvatsku `ugostili` u Bolonji.
Najubjedljiviji poraz u dosadašnjim mečevima bh. tim doživio je prije godinu i dva dana u Zenici. Tada su izabranici aktuelnog selektora Ota Rehagela deklasirali ekipu koju je s klupe vodio Blaž Slišković rezultatom 0:4.
Dvadesetak dana poslije ovog debakla 12 bh. reprezentativaca poslalo je ultimativno pismo u kojem su obavijestili sportsku javnost u BiH da neće igrati za reprezentaciju ukoliko sa svojih funkcija ne odstupe članovi Predsjedništva N/FS BiH i Ahmed Pašalić, direktor svih reprezentativnih selekcija. Pismo su potpisali: Zlatan Bajramović, Emir Spahić, Ninoslav Milenković, Ivica Grlić, Zvjezdan Misimović, Saša Papac, Mirsad Bešlija, Džemal Berberović, Vladan Grujić, Kenan Hasagić, Almir Tolja i Mirko Hrgović. Do sada su svoje stavove promijenila dvojica navedenih igrača (Berberović i Hrgović), koji će danas biti u sastavu.
Grčka – BiH 0:3
Strijelci: 1:0 Ozunidis u 41, Apostolakis u 77, 3:0 Nikolaidis u 84. minuti. Stadion `Etniko Kalamatas` u Kalamati. Gledalaca: 4.088. Sudija: Ginter Benko (Austrija). Žuti kartoni: Kasapis, Dabizas (Grčka), Glavaš, Begić, Baždarević (BiH). Kvalifikacije za SP 1998. (1. septembar 1996. godine.)
GRČKA: Atmacidis, Apostolakis, Kasapis, Ozunidis, Kalicakis, Dabizas, Zagorakis, Donis (od 46. minuta Aleksandris), Vrizas (od 34. minuta Batista), Cartas (od 76. minuta Franceskos), Nikolaidis. Selektor: Kostas Polichroniou.
BOSNA I HERCEGOVINA: Omerović, Šabić, Glavaš, Konjić, Katana, Begić (od 68. minuta Varešanović), Smajić (od 65. minuta Šašivarević), Baždarević, Kodro, Bolić (od 60. minuta Musić), Baljić. Selektor: Fuad Muzurović.
BIH – Grčka 0:1
Strijelac: 0:1 Franceskos u 72. minutu. Olimpijski stadion `Koševo` u Sarajevu. Gledalaca: 33.000. Sudija: Alan Sars (Francuska). Žuti kartoni: Šabić, Kodro (BiH), Kalicakis (Grčka). Kvalifikacija za SP 1998 (2. april 1997. godine).
BOSNA I HERCEGOVINE: Dedić, Šabić (od 87. minuta Brkić), Beširević (od 78. minuta Baljić), Ramčić, Katana, Jašarević, Glavaš (od 78. minuta Musić), Halilović, Kodro, Salihamidžić, Bolić. Selektor: Fuad Muzurović.
GRČKA: Atmacidis, Apostolakis, Karataidis, Ozunidis, Kalicakis, Poursanidis, Zagorakis, Nikolaidis, Kostis (od 46. minuta Georgatos), Cartas (od 67. minuta Franceskos), Donis (od 88. minuta Georgiadis). Selektor: Kostas Polichroniou.
BiH – Grčka 0:4
Strijelci: 0:1 Haristeas u 10. (iz jedanaesterca), 0:2 Pacacoglu u 82, 0:3 Samaras u 85, 0:4 Kacuranis u 90. minutu. Stadion `Bilino polje` u Zenici. Gledalaca: 10.000. Sudija: Juri Baskakov (Rusija). Žuti kartoni: Šilić, Spahić (BiH), Pacacoglu (Grčka). Crveni karton: Saša Papac (BiH) u 49. minutu. Kvalifikacije za `EURO 2008` (11. oktobar 2006. godine).
BiH: Hasagić (od 46. minuta Tolja), Bajić, Šilić (od 69. minuta Ibričić), Spahić, Bajramović, Papac, Grlić (od 61. minuta Grujić), Misimović, Hrgović, Bartolović, Škoro. Selektor: Blaž Slišković.
GRČKA: Nikopolidis, Anatolakis, Kirjakos, Fisas, Seitaridis (od 57. minuta Pacacoglu), Kacuranis, Karagunis (od 38. minuta Zagorakis), Basinas, Janakopulos (od 89. minuta Admantidis), Samaras, Haristeas. Selektor: Oto Rehagel.
Ostale utakmice `C` grupe
Moldavija - Turska
Duel na stadionu `Zimbrua` u Kišinjevu mnogo je važniji za gostujuću reprezentaciju Turske nego za `fenjeraša` naše grupe Moldaviju, koja ima pet bodova. Izabranicima selektora Fatiha Terima ovo je presudna utakmice u borbi za drugu poziciju jer do kraja kvalifikacija kod kuće čekaju još Grčku i BiH, a gostuju neugodnoj Norveškoj.
Od 2002. godine, kada su na Svjetskom prvenstvu u Japanu i Južnoj Koreji osvojili treće mjesto, reprezentativci Turske nisu izborili palsman na završnicu nijednog velikog takmičenja. Preskočili su Evropski šampionat u Portugalu 2004. i Svjetsko prvenstvo u Njemačkoj prošle godine. Ukoliko Moldavija `otkine` bod(ove) Turcima u ovom meču, koji počinje u 21 čas, puleni Fatiha Terima će napraviti veliki korak nazad. U slučaju pobjede Turska će dospjeti do druge pozicije na tabeli Grupe `C` tri kruga prije kraja kvalifikacija.
Utakmicu u Kišinjevu sudi engleski arbitar Martin Etkinson.
Mađarska - Malta
Fudbaleri Mađarske su apsolutni favoriti u večerašnjem susretu s Maltom, koja ja jedinu pobjedu u tekućim kvalifikacijama zabilježila upravo protiv `Huna`. Biće ovo utakmica za prestiž jer su obje selekcije odavno izgubile sve šanse da se kvalifikuju na završni turnir u Austriju i Švajcarsku, a Mađari do kraja kvalifikacija mogu najviše da doguraju do četvrte pozicije u grupi. S druge strane Maltežani ne žele da završe takmičenje na posljednjem mjestu, a mnoge kombinacije im je pokvarila pobjeda Moldavije u Sarajevu u prošlom krugu. Mađari do kraja kvalifikacija gostuju u Moldaviji i dočekuju Grčku, dok će Malta ugostiti Moldaviju i Norvešku, a gostovaće u Grčkoj.
Susret na stadionu `Mađeri uti` u Budimpešti počinje u 16.30, a pravdu će da dijeli Jermenac Karen Nalbandian.