Evropska fudbalska federacija (UEFA) istražiće incidente rasističkog vrijeđanja mladih reprezentativaca Engleske od strane navijača Srbije na EP za fudbalere mlađe od 21 godine.
U posljednjoj utakmici u grupnoj fazi navijači Srbije su u nedjelju uveče verbalno vrijeđali tamnoputog Neduma Onuoha.
`Sačekaćemo izvještaje delegata na meču i ako dobijemo još neke nezavisne izvještaje pokrenućemo istragu da vidimo šta se stvarno dogodilo. Nemamo nikakve tolerancije prema rasizmu i ako se dokaže da je bilo rasnog vrijeđanja siguran sam da će kazna biti veoma oštra`, rekao je Vilijem Galjard, portparol UEFA.
Reprezentacija Engleske uspjela je izboriti plasman u polufinale nakon što su zabilježili pobjedu nad rezervnim sastavom Srbije (2:0).
U 77. minutu pobjednik je i definitivno bio odlučen, ali na način koji je izazvao brojne polemike. Nakon jednog duela Slobodan Rajković je ostao da leži povrijeđen na ivici šesnaesterca, a suprotno duhu fer-pleja Englezi skoro čitav minut nisu željeli da izbace loptu iz igre, niti je sudija prekidao meč kako bi se reprezentativcu Srbije ukazala pomoć. Metju Derbišajer primio je loptu na dvadesetak metara od gola, a u ofsajdu se nije našao samo zato što je Rajković još ležao na travi. Ušao je u šesnaesterac i rezantnim udarcem postavio konačan rezultat. Nakon gola nastala je velika gužva na terenu i međusobno koškanje igrača. Ušli su i treneri i članovi stručnog štaba oba tima na teren kako bi smirili igrače, a tek nakon nekoliko minuta sudija Knut Kirhner uspio je da smiri strasti i nastavi utakmicu. Napadač Blekburna potvrdio je tu priču, tvrdeći da nije vidio Rajkovića kako traži pomoć fizioterapeuta.
`Iskren da budem, nisam ga video, samo sam gledao svoje saigrače i bio koncentrisan na prodor ka golu. Profesionalac igra dok ne čuje sudijski zvižduk`, rekao je Derbišajer.
Englezi će u polufinalu, koje se igra u srijedu, igrati sa domaćinom Holandijom, dok će Srbija odmjeriti snage sa Belgijom.