Ostali sportovi

Za špansku vizu sutra u Sofiji

Samir Šišić

Trijumfom sutra u Bugarskoj u meču dodatnih kvalifikacija za "Eurobasket 2007" košarkaška reprezentacija BiH izborila bi završni baraž u Španiji pred početak šampionata Starog kontinenta.

`Pobjedom protiv Mađarske napravili smo veliki posao, ali ne smijemo se opuštati do kraja kvalifikacija`, istakao je juče Nenad Marković, selektor naših košarkaška, a nakon što smo savladali Mađare u Niregihaziju (83:68).

Bh. tim u srijedu naveče u Mađraskoj tako je zabilježio drugu pobjedu u dodatnim kvalifikacijama (ranije dobili Bugare u Cazinu 75:71). Nakon nešto lošijeg otvaranja meča, naši košarkaši stabilizovali su redove u drugoj četvrtini koju su riješili u svoju korist, a potpuni `lom` domaćina uslijedio je u trećoj četvrtini kada su proradili Jasmin Hikić, Kenan Bajramović i Terel Kestl. Ubrzo je prednost Markovićevih izabranika dostigla dvocifrenu razliku, što Mađari nisu uspjeli dostići.  

`Odigrali smo odlično u defanzivi i protivniku nismo dozvolili da nam postigne više od 70 koševa. Za razliku od prvog susreta protiv Bugarske u Cazinu popravili smo igru u fazi napada i trijumf nije mogao izostati. Mađari nisu naivan protivnik, ali smo odličnom analizom pripremnih utakmica anulirali njihove prednosti i na kraju zasluženo slavili pobjedu`, ističe Marković, koji je posebno hvalio igru Elmedina Kikanovića:

`Sada mogu žaliti što mu nisam dao veću minutažu u susretu sa Bugarskom. Odlično je reagovao u startnoj petorci. Njegovo vrijeme tek dolazi i u njemu smo dobili igrača na duže staze.`

Za naše košarkaše nema odmora, jer su juče već otputovali u Sofiju.

`Moramo biti svjesni da će nam utakmica u Sofiji biti meč lopta i u slučaju trijumfa, praktično bismo osigurali prvo mjesto. Bugari su jako nezgodan protivnik, što su pokazali i u Cazinu. Međutim, nisu nepobjedivi i uz maksimalno ozbiljan pristup, bez opuštanja, možemo se nadati trijumfu`, naglasio je Marković.

Mađarska 68
(15:14, 16:20, 21:25, 16:24)
BiH      83

Dvorana `Bujtoši čornok` u Niregihaziju. Gledalaca: 2.200. Sudije: Osker Lefvert (Švedska), Vaclav Lukes (Češka) i Boris Gabara (Slovačka). Pet ličnih grešaka: Elmedin Kikanović (BiH) u 36. minuti.

MAĐARSKA: Simon 12, Hendlein 6, Bader 14, Vitman, Fodor 2, Cigler, Molnar, Kaman 8, Benče 11, Ferenc, Horvat, Nemet 15. Selektor: Stojan Ivković.

BOSNA I HERCEGOVINA: Vasiljević 5, Kojadinović 16, Rizvić, Nešović 5, Kestl 9, Hukić 14, Jazvin, Kikanović 12, Teletović 12, Bavčić, Đedović 2, Bajramović 8. Selektor: Nenad Marković.

TABELA

Rezultati: CAZIN: BiH – Bugarska 75:71, SOFIJA: Bugarska – Mađarska 79:74, NIREGIHAZA: Mađarska – BiH 68:83.

1. BiH 2          2          0          158:699           4
2. Bugarska      2          1          1          150:149           3
3. Mađaraska   2          0          2          142:162           2

Preostale utakmice: SOFIJA: Bugarska – BiH (18. avgusta), SOMBATELI: Mađarska – Bugarska (22. avgust), CAZIN: BiH – Mađarska (25. avgust). 

Izrael lako sa Belgijom

Košarkaši Izraela ostvarili su i treću pobjedu u Grupi `C` dodatnih kvalifikacija za plasman na EP. Izarelci su na domaćem parketu deklasirali Belgiju rezultatom 85:66 i tako se učvrstili na prvoj poziciji. U drugom meču Grupe `C` Ukrajina je rezultatom 74:64 savladala Dansku. Danas se igra susret Grupe `B` između Makedonije i Švedske. Prvo mjesto u ovoj grupi trenutno zauzima Estonija sa dvije pobjede iz isto toliko utakmica.

Najčitanije