Rukomet

Rukometni "zmajevi" poraženi od Bjelorusije

Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je u tuzlanskom Mejdanu od selekcije Bjelorusije rezultatom 25:31 te je propustila ostvariti istorijski plasman na Evropsko prvenstvo 2020.

Na početku susreta igralo se gol za gol, da bi u 5. minutu Šilovič donio Bjelorusiji prvo vodstvo (2:3). Nakon toga gosti su postigli tri brza gola i došli do četiri gola prednosti. Selektor Bilal Šuman odmah je zvao tajm-aut kako bi "zmajevi" konsolidivali svoje redove.

Nakon toga Dejan Malinović se odvažio i postigao dva gola za našu selekciju. U 12. minutu Senjamin Burić je zaradio dvije minute kazne, ali se naša selekcija uspjela odbraniti i iz kontranapada smanjiti na dva gola razlike (7:5). No, veoma brzo Puhouski je na drugoj strani postigao gol za Bjelorusiju. U 16. minutu Benjamin Burić upisao je svoju prvu odbranu, a odmah na drugoj strani Karačić je izborio sedmerac i dvije minute za jednog igrača Bjelorusije. Međutim, golman gostiju je odbranio sedmerac Prcea.

Dvije minut kasnije, gosti su pogriješili, a Haseljić je postigao gol za minus jedan (7:8). Već u narednom napadu Terzić je sjajno uposlio Burića, a ovaj s crte pogodio za poravnanje (8:8). Odmah nakon toga uslijedio je tajm-aut kojeg je zatražio selektor gostiju. Gostima se isplatio minut odmora te su u nastavku brzim golovima došli do dva gola prednosti (9:11).

Bjelorusi su u 26. minuti imali plus tri (10:13), da bi Kuleš odveo goste i na plus četiri (10:14). Dvije minute kasnije Terzić pogodio s linije sedmerca, ali je Šilovič uzvratio na drugoj strani. U samom finišu prvog poluvremena desio se pravi potop "zmajeva" i Bjelorusi su na odmor otišli s pet golova razlike (12:17).

Već na početku drugog dijela Alen Ovčina zaradio je isključenje od dvije minute, što su Bjelorusi iskoristi i stigli do svog 18. gola i maksimalnih šest razlike. Ipak, Panić je potom pogodio za BiH uz dosta sreće i smanjio prednost gostiju. Bjelorusi su gotovo svaki napad realizirali i čuvali prednost od pet golova. Izabranici Bilala Šumana jednostavno nisu mogli ništa odbraniti gostima.

U 41. minuti Kuleš je s 11 metara pogodio i to u trenucima kada je Bjelorusima prijetio pasivan napad. Nakon toga uslijedio je kontranapad naše selekcije, a Toromanović je bio siguran i smanjio 19:23. Međutim, gostima je sve polazilo od ruke, a u 46. minuti imali su šest golova prednosti 20:26.  U 47. minuti Benjamin Burić je odbranio sedmerac, ali je naš tim pravio velike greške i za to je kažnjen.  Bjelorusi su deset minuta prije kraja imali prednost od sedam golova razlike 21:28.

"Zmajevi" nisu imali rješenje za ubojiti napad Bjelorusa, koji su na kraju slavili veliku pobjedu. Naša selekcija će u posljednjem kolu igrati protiv Češke. Čak i u slučaju novog poraza, izabranici Bilala Šumana zahvaljujući rezultatima od ranije imat će veliku šansu izboriti plasman na Evropsko prvenstvo.