Rukometni klub Borac M:tel će u narednom periodu mnogo više pažnje posvećivati mladim igračima, jer to je jedini pravi put kojim nekadašnji šampion Evrope treba da ide. Ovo je za "Nezavisne novine" izjavio Zoran Trninić, šef stručnog štaba banjalučkog kluba.
Prema njegovim riječima, afirmisanje mladih igrača i što jača omladinska škola su temelj budućnosti "crveno-plavih".
"Borac nema novca da kupuje gotove igrače, on mora da ih pravi i to je moj glavni zadatak. Ništa me neće natjerati da odustanem od tog projekta, jer smatram da samo na takav način Borac može da se vrati na pozicije koje je nekada zauzimao. Nekada smo bili fabrika za proizvodnju talenata i to moramo da budemo ponovo", rekao je Trninić i dodao da Borac trenutno ima oko 100 klinaca koji će u dogledno vrijeme biti nosioci rukometa u Banjaluci.
NN: Ljetos ste sjeli na klupu Borca, šta ste uradili do sada?
TRNINIĆ: Uveli smo potpuno novi sistem treniranja i igračima je potrebno vrijeme da ga potpuno prihvate. Po ugledu na evropske klubove, Borac prvi put ima profesionalnog kondicionog trenera, profesora Borka Petrovića, i ubijeđen sam da će ovakav sistem rada na kraju donijeti rezultat. Takođe, pružili smo šansu mladim igračima i moram priznati da su me neki od njih zaista prijatno iznenadili. Naravno, moram da pohvalim i one iskusnije, koji su uvijek spremni da pomognu mlađim kolegama.
Borac nema novca da kupuje gotove igrače, on mora da ih pravi i to je moj glavni zadatak, rekao Trninić
NN: Da li ste zadovoljni rezultatima?
TRNINIĆ: Dobrim dijelom jesam, ali siguran sam da ćemo uz naporan rad biti još bolji. U SEHA ligi je trebalo da osvojimo koji bod više, ali povrede su nam poremetile planove. Nema veze, regionalno takmičenje za nas je škola, a ne prioritet. Što se Evrope tiče, tu smo, silom prilika, premašili plan. Došli smo do trećeg kola EHF kupa i ako prođemo Tatran, plasiraćemo se u grupnu fazu tog takmičenja.
NN: Koji su u ovom trenutku najveći problemi Borca, naravno osim finansija?
TRNINIĆ: Dvorana. Ne žalim se na uslove u "Boriku", ali kada bismo imali svoju dvoranu, sve bi bilo lakše i ne bi nam se dešavale stvari koje nam se sada dešavaju. Evo, prije neki dan 'Borik" je bio zauzet, a u dvoranu u Studentskom kampusu nismo mogli da uđemo, jer su nam rekli da ljepilom prljamo parket. Nisam mogao da vjerujem svojim ušima... Zbog takvih stvari i milion drugih zavidim klubovima iz SEHA lige, poput Zagreba, Tatrana ili Metalurga, koji imaju svoju dvoranu.
NN: Može li Borac ostati u vrhu bh. rukometa?
TRNINIĆ: Ubijeđen sam da može. Vjerujem u ovaj tim, a do Lige šest ima još dosta vremana da se slože sve kockice. Ipak, moram da kažem da je Izviđač ove godine najveći favorit za titulu, a odmah iza njega je Sloga. Mi ćemo šansu vrebati iz prikrajka.
NN: Sa aktuelnim šampionom se sastajete u subotu. Šta očekujete od tog susreta?
TRNINIĆ: Dobojlije su favoriti. Ipak su oni šampioni države i zaslužuju svaki respekt. To, međutim, ne znači da ih se plašimo i da nećemo svim silama pokušati da ih savladamo.
NN: Velimir Petković, trener njemačkog Gepingena, Vaš je veliki prijatelj. Da li ste nekada možda tražili neki savjet od njega?
TRNINIĆ: Nisam sujetan čovjek i sve prave savjete prihvatam, pogotovo kada oni dolaze od takve trenerske veličine kakav je Petković. Čujem se redovno s njim i svaki put je glavna tema Borac.
Izviđač je ove godine najveći favorit za titulu, a odmah iza njega je Sloga, kaže Trninić
NN: Banjaluka je nekada bila ne samo rasadnik rukometnih talenata, već i trenera. Sada to, međutim, nije slučaj. Šta mislite zbog čega?
TRNINIĆ: Ništa više u sportu nije kao prije i to bi mogao da bude odgovor na Vaše pitanje. Istina je da je sve manje banjalučkih trenera. Ostalo ih je samo toliko da ih na prste možemo prebrojati: Boro Golić, Abas Arsanagić, Velimir Petković, Aleksandar Knežević, Dragan Marković, dok je Mehmedalija Mulabdić trener golmana u reprezentaciji Tunisa. Nadam se da će se to uskoro promijeniti i da će Borac, uz afirmaciju mladih, uskoro izbaciti i nekog novog vrhunskog trenera. Jedan od njih bi mogao da bude Nebojša Golić...
NN: Šta je sa saradnjom Borca i Škole rukometa "Golić Šarić"?
TRNINIĆ: Pregovori su u toku i uskoro treba očekivati konkretne akcije. U potpunosti podržavam tu vrstu saradnje i da se ja pitam, ona je davno trebalo da bude realizovana.
Doveo Bojinovića
NN: Malo je onih koji znaju da ste Vi u Borac doveli Mladena Bojinovića?
TRNINIĆ: Sjećam se kao da je danas bilo kada sam ga ugledao onako visokog kako igra fudbal za juniore BSK-a. Pozvao sam ga da dođe na trening Rukometnog kluba Borac i sve što se desilo kasnije je istorija. On je jedan od najboljih banjalučki rukometaša svih vremena i zaista mi je čast što sam upravo ja prepoznao njegov talenat.