Tenis

Kralj Majamija sve bliže Nadalu

Kralj Majamija sve bliže Nadalu
Kralj Majamija sve bliže Nadalu
Maja Predragović

Srpski teniser Novak Đoković iz Majamija odlazi s titulom, ali i vrijednim bodovima kojima je smanjio razliku na ATP listi u odnosu na prvoplasiranog Rafaela Nadala.

Nole (drugi nosilac) je fenomenalnom igrom u nedjelju naveče u finalu pobijedio Španca (1) rezultatom 6:3, 6:3 i u 40. međusobnom duelu upisao 18. trijumf.

"Podizao sam nivo igre kako je turnir odmicao, a najbolje sam odigrao u finalu, i to protiv svog najvećeg rivala. Uživao sam na terenu jer sam igrao sjajno. Imao sam mnogo samopouzdanja, ali nisam hteo da izgubim fokus niti jedne sekunde jer je Rafa tip igrača koji će, ako mu se dozvoli, iskoristiti šansu i vratiti se u meč. Zato nisam želeo da izgubim 'momentum', čak i kada sam imao brejk viška u drugom setu. Nisam čuvao energiju i svaki poen igrao sam sa 100 odsto mogućnosti", rekao je Đoković nakon osvajanja četvrte titule u Majamiju, a prenio B92.

Rafaelu Nadalu, koji je četvrti put poražen u finalima turnira u Majamiju, na konferenciji za medije postavljeno je zanimljivo pitanje:

"Rafa, mnogo puta ste rekli da volite izazove... Da li vam je drago što Novak postoji?".

"Ne", rekao je Nadal uz osmijeh i dodao: "Volim izazove, ali nisam glup".

Đoković je na isto pitanje odgovorio:

"Odgovoriću drugačije od Rafe... Mislim da su me veliki izazovi koje sam imao tokom karijere pozitivno promenili kao igrača. Na neki način, zbog Rafe i Rodžera Federera sam ovakav igrač kakav sam danas. Mentalno sam se mnogo mučio da pobedim sumnje koje sam imao nakon što sam osvojio prvi grend slem i došao do broja tri 2008. godine. U kontinuitetu sam gubio od njih u velikim mečevima i to me nateralo da shvatim šta treba da radim na terenu. Vredno sam trenirao i to se isplatilo u poslednjih nekoliko godina. Nije lako kad igraš sa najboljima u finalu, ali ako hoćeš da budeš najbolji, moraš da pobediš najbolje".

Na pitanje kako je uspio da eliminiše Nadalovo sjajno kretanje, odgovorio je:

"Protiv Nadala imam najviše šansi na betonskoj podlozi. Uvek je pitanje da li mogu da sprovedem u delo taktiku koju sam planirao: ako dobijam neke lake poene servisom, ako uspevam da ga pomeram po terenu i ne dam mu da igra iz zone u kojoj se on komforno oseća, onda sam sve uradio kako treba. Ali to je lakše reći nego učiniti. On je igrač koji vas uvek tera da odigrate dodatni udarac, ima šampionski mentalitet. S druge strane, meni je u ovom meču sve išlo savršeno".

Srpski teniser je po ko zna koji put bio prinuđen da odgovara i na pitanje o treneru Borisu Bekeru, a i odgovor je bio isti kao ranije.

"Bila je specifična situacija jer je Boris operisao kukove i nije mogao da dođe, pa je Marjan Vajda ostao u Majamiju. Drago mi je i zahvalan sam Marjanu jer je ostao, mnogo puta sam istakao da on za mene nije samo trener, već istinski prijatelj. Poznaje me bolje od Borisa, ali tek smo počeli da sarađujemo sa Borisom i imamo sjajnu komunikaciju. Radujem se što ću videti Borisa u Monte Karlu", istakao je Đoković, koji će nakon odlične američke turneje i osvajanja turnira u Indijan Velsu i Monte Karlu otići u Evropu, gdje će u Monte Karlu započeti sezonu na šljaci (turnir počinje 13. aprila).

Nole je tokom saradnje sa Vajdom osvojio 43 titule, koliko ih i ima do sada. Posljednjom je popravio bodovni saldo. Dobio je 910 bodova (branio je 90 bodova iz prošle godine) i sada ima 11.810, ali ono što je važnije smanjio je razliku u odnosu na Nadala sa 2.230 na 1.920 bodova. Na ATP trci koja vodi na završni turnir u Londonu Đoković je napredovao za tri mjesta i sa 2.690 bodova se popeo na prvo mjesto. Drugi je Nadal sa 2.595 bodova.

ATP lista

1. (1) Rafael Nadal (Španija)                13.730

2. (2) Novak Đoković (Srbija)                 11.810

3. (3) Stanislas Vavrinka (Švajcarska)  5.740

4. (5) Rodžer Federer (Švajcarska)      5.225

5. (7) Tomaš Berdih (Češka)                4.720

 

43

titule ima Đoković

18

puta je slavio na masters turnirima

2

titule je osvojio u 2014.

Đoković           vs.                             Nadal

4                  As poeni                               2

0                  Dvostruke servis greške   1

22                Direktni poeni                  15

14                Neiznuđene greške         20

 

Koliko ko brani poena do Vimbldona

Turnir                    Đoković      Nadal

Monte Karlo          1.000          600

Barselona               -                  500

Madrid                  10                1.000

Rim                      180              1.000

Rolan Garos       720              2.000

Ukupno                1.910          5.100

 

"Nedodirljivi Đoković"

Svjetski mediji ne štede riječi hvale za najboljeg ,srpskog tenisera Novaka Đokovića, koji je u nedjelju osvojio titulu na mastersu u Majamiju.

"Njujork tajms" opisuje Đokovićevu igru prije kao haiku, nego kao epsku poeziju: "On je bio bravurozan, uvijek je bio za udarac i ideju ispred Nadala".

Francuski "L'Ekip" Noleta naziva nedodirljivim.

"Đoković je prosto impresionirao u svim aspektima igre", piše ovaj list.

Španska "Marka" ističe da Nadal nije uspio da "sruši srpski zid".

"Nadal je ličio na svoju sjenku, bez ritma i ideja, bez pravog tajminga udaraca. Za razliku od njega, Novaku je sve polazilo za rukom", piše "Marka".

Najčitanije