Nepunih pet sati i pet setova je trebalo Novaku Đokoviću da slomi žestok otpor Endija Mareja i da izbori finale Australijene opena u kojem će se za petu grend slem titulu boriti protiv Rafaela Nadala.
Nakon četiri sata i 50 minuta bespoštedne borbe, u petak, bilo je 6:3, 3:6, 6:7, 6:1, 7:5 za srpskog tenisera i svjetskog broja jedan, kojem je ovo 400. pobjeda u karijeri.
Bio je ovo meč prepun uspona i padova, sjajnih i loših poteza, velikih preokreta i dugih razmjena udaraca. Dobri prijatelji i budući kumovi, u meču nisu štedjeli jedan drugoga i "tukli su iz svog raspoloživog oružja".
Đoković je bolje počeo meč i brzo dobio gem na svoj servis. U drugom gemu srpski teniser je imao dvije prilike za brejk, ali je Marej uspio da osvoji četiri uzastopna poena i izjednači na 1:1. Poslije vođstva Đokovića sa 2:1 u gemovima, uslijedio je period loše igre dvojice tenisera na svoj servis. Prvo je Srbin napravio brejk za 3:1, potom je Škot uzvratio za 3:2, ali je onda najbolji igrač svijeta opet oduzeo protivnikov servis i poveo sa 4:2. Sigurnom igrom Đoković je priveo prvi set kraju i poveo sa 1:0. Marej je već na startu drugog seta ponovo izgubio svoj servis, ali je poslije 0:2 dobio naredna četiri gema i iskoristio nekoliko grešaka Đokovića za izjednačenje u setovima. Treći set riješen je u taj-brejku, u kojem je dominirao Marej, a koji je završen 7:4 za škotskog tenisera. Četvrti set završen je mnogo brže nego ostali, pošto je Đokoviću bilo potrebno 25 minuta da se vrati u meč i izjednači na 2:2.
U odlučujućem petom setu najduže se čekalo na brejk - do šestog gema kada je Đoković poveo sa 4:2. Marej se, međutim, ni tada nije predao, već je poslije dva sigurna servisa oba igrača napravio brejk za 5:4, a onda servirao za izjednačenje.
Uz dosta muke Đoković je uspio da dobije naredni gem na svoj servis, a onda je napravio brejk za pobjedu iskoristivši prvu od dvije meč lopte. Poslije pobjede u reprizi prošlogodišnjeg finala Australijen opena, u kojem je Đoković takođe bio bolji od Mareja, srpski teniser sada vodi u međusobnim duelima sa 7:4. To je takođe i Novakovo treće uzastopno grend slem finale.
"Veoma je teško opisati kako se osećam trenutno, trudio sam se da se fokusiram od početka do kraja. Bio je ovo fizički zaista zahtevan meč, jedan od najboljih koje smo odigrali, svaka čast Mareju pošto se vratio sa 5:2 u petom setu. Trebalo je održati koncentraciju i napraviti odlučujući brejk", rekao je Đoković.
U nedjelju ga čeka okršaj sa brojem dva na ATP rang-listi Nadalom i borba za treći trofej Australijen opena kojeg je još osvajao 2008. i 2011.
Finale je na raporedu od 9.30 po srednjoevropskom vremenu, a Đoković brani titulu osvojenu prošle godine kada je pobijedio Mareja.
Novak bi u slučaju pobjede nad Nadalom u finalu postao peti teniser koji je osvojio tri uzastopna grend slema. Prije njega su to činili Rod Lejver, Pit Sampras, Rodžer Federer i Nadal.
"Velika čast i zadovoljstvo mi je što sam danas upoznao Roda Lejvera. Bio bih oduševljen kada bih se našao u istoriji pored velikana kao što je on. Još jedno finale i srećan sam što ću igrati protiv Nadala, to je još jedan izazov za mene. Veliki smo prijatelji i izvan terena, pokušaću da se oporavim posle ovog napornog meča. Rafa je teniser koji ne prepušta mečeve na grend slemu, morate da zaslužite pobedu protiv njega", poručio je za kraj Đoković.
Dan prije muškog finala u subotu će na "Rod Lejver areni" za titulu u ženkoj konkurenciji odlučivati Marija Šarapova i Viktorija Azarenka. (Agencije)
Marej: Odmori se i pobijedi
Nakon meča bilo je vidljivo da su i Srbin i Škot premoreni.
"Novak se nekada dovoljno oporavi, nekada ne. Nikada ne znate šta će se desiti i znam samo da ćemo oba biti jako umorni sutra. Nadam se da će se oporaviti kako treba, jer zaslužuje dobro finale. Da je meč za titulu u subotu, ne bih mu dao mnogo šanse. To je nesreća na US openu, kada igrate u subotu, pa u nedelju finale", istakao je škotski teniser.