Tenis

Teniseri "kradu" peškire

Teniseri "kradu" peškire
Teniseri "kradu" peškire
Agencije

LONDON - Poznat kao hram tradicije, turnir u Vimbldonu je na kraju ipak morao da odustane od primjene jednog od svojih pravila s ozbirom na to da je ono, uprkos upozorenjima, bilo slabo poštovano među teniserima.

Riječ je o "politici vraćanja peškira". Dosad su teniseri bili zamoljeni da sa sobom ne odnose zvanične peškire i da izbjegavaju da ih bacaju u publiku nakon meča, ali je "All England Lawn Tennis Club", koji organizuje čuveni turnir na travi u Vimbldonu, riješio da donekle ublaži ovo pravilo.

"Naravno da bismo voljeli da nam vrate što više peškira. Ali, neće biti propast svijeta ako zafali nekoliko njih", kaže Džoni Perkins, portparol mitskog londonskog kluba.

Ovaj rekvizit, koji teniserima služi za brisanje znoja tokom igre, ima posebnu draž za igrače kao suvenir ili amajlija.

"Proizvodimo dvije vrste peškira. Muškarcima mijenjamo boju svake treće godine, dok žene dobijaju nove peškire svake godine. Teniserkama je teže udovoljiti, zato češće mijenjamo dizajn proizvoda koji su im namijenjeni", objašnjava Akil Gindal, direktor kompanije "Welspun" koja je zadužena za proizvodnju vimbldonskih peškira.

Peškiri koštaju 33 evra komad, a organizatori turnira u Londonu svake godine naručuju 100.000 komada, od kojih je 6.000 namijenjeno teniserima.

Prilikom svakog meča teniseri dobijaju po dva peškira. Iako bi trebalo da budu vraćeni, polovina peškira obično "nestane".

"Neću reći da ih kradu. Jednostavno ih ne vraćaju", kazao je jedan od portparola Vimbldona listu "Tajms of Indija".

Endi Marej ih obično baca u publiku, a Novak Ðoković sakuplja - i to i ne krije.

"To je najvažniji turnir, a boje su im tako lepe", izjavio je jednom prilikom srpski teniser.

Rodžer Federer svaki put odvoji dva peškira koja ponese sa sobom u Švajcarsku.

"Ostale poklanjam", priznaje Švajcarac.

Najčitanije