Ukrasno bilje

Karajzovački limun ide i u primorje

GRADIŠKA - Na imanje Mile Popovića, poljoprivrednika iz Gornjih Karajzovaca, kod Gradiške, koji jedini u BiH drži sadnice tropskog voća, sve češće svraćaju mladi u potrazi za savjetima kako da uzgoje i njeguju te biljke, a on im besplatno pomaže.

Ukrasno bilje: Glicinija

Glicinija (wisteria sp.) je listopadna penjačica koja cvjeta u proljeće s velikim, kaskadnim i mirisnim cvjetnim grozdovima. Poznata je ne samo zbog svojih cvjetova, nego i zbog snažnog rasta. Izuzetno je agresivna puzavica koja, ako se ne orezuje, može lako da prekrije obližnje drveće i objekte.

Ukrasno bilje: Afrička ljubičica

Mada je zovemo ljubičica, afrička ljubičica (saintpaulia) nema nikakve veze s vjesnicom proljeća koja tako zamamno miriše, čak uopšte nema miris. Ime je dobila zbog izvorne tamnoljubičaste boje.

Ukrasno bilje: Sobni kaktusi

Kaktusi (cactaceae) potiču iz pustinjskih područja u kojima rijetko pada kiša i gdje su velika temperaturna kolebanja. Neke cvjetne vrste porijeklom su iz toplih i vlažnih prašuma. Lako ih je razlikovati od ostalih sukulentnih biljaka po karakterističnim jastučastim tvorevinama iz kojih se razvijaju bodlje, dlačice, cvjetovi i izdanci. Oblik im varira od rozeta, preko nažlijebljenih stubova do kuglastih formi.

Ukrasno bilje: Sobne palme

Palme su priznate kao najljepše i najdekorativnije sobne biljke. One su rasprostranjene u cijeloj suptropskoj i tropskoj oblasti. Ima ih preko 1.000 vrsta i raznih oblika, ali nisu sve pogodne za gajenje i njegu u stanu.

Ukrasno bilje: Vrba

Vrbe (lat. Salix) se obično uzgajaju zbog posebnog izgleda ili forme stabla i krošnje, njihovih listova i ponekad zavodljivo obojenih izdanaka zimi.

Ukrasno bilje: Crnjuša

Crnjuša (lat. erica carnea) pripada porodici vrijesova. Botanički je srodna ruzmarinu i borovnici, pojavljuje se kao grm i tada naraste do visine od 30 cm ili kao malo drvce visine oko 60 cm, a u širinu naraste i do 50 cm. Zbog toga je važno da između biljaka ostavite dodatni prostor, jer se brzo širi.

Ukrasno bilje: Ranunkulus

Ranunkulus (ranunculus asiaticus) je vrsta koja vrt krasi tokom proljeća prekrasnim punim ili jednostavnim cvjetovima zajedno s ostalim lukovicama proljetnog cvjetanja.

Ukrasno bilje: Ukrasna dunja

U rod ukrasnih dunja (lat. chaenomeles) spadaju otporni, listopadni, sporo rastući, često trnoviti grmovi ili ponekad malo drveće, koje raste u visinu od 40 cm do šest metara.

Ukrasno bilje: Difenbahija

Difenbahija je dobila ime po vrtlaru bečkog botaničkog vrta I. Difenbahu (1796-1863). Prve vrste difenbahije donijeli su u Evropu, polovinom 19. vijeka, belgijski i engleski skupljači iz tropskih predjela Južne Amerike. Danas se ova biljka najviše gaji u Sjedinjenim Američkim Državama.

Ukrasno bilje: Božićna zvijezda

Božićna zvijezda je neizostavan sobni cvijet koji krasi dom u decembru sa svojim predivnim lišćem i braktejama.

Ukrasno bilje: Japanski javor

Japanski javor (acer palmatum) kao biljna kultura i nije tako mladog porijekla, koliko kratko uživa zasluženu popularnost.

Ukrasno bilje: Hibridne čajevke

Ruža od davnina slovi kao kraljica cvijeća i prva dama vrtnih površina. Ima mnoštvo vrsta ruža koje karakteriše široka paleta boja, mirisa i oblika. Neke cvjetaju od proljeća do kasne jeseni, pa je gotovo nemoguće zamisliti uređen vrt bez ruža. Nije svejedno koju ćete ružu odabrati za svoj vrt, jer izbor zavisi od tla, osunčanosti položaja, veličine vrta, ali i od ličnog ukusa.

Ukrasno bilje: Kalanhoja

Ovaj popularni sukulent, koji se često uzgaja i kao kućna biljka, na cijeni je zbog ljepote lišća i dugotrajnog cvjetanja. Legenda kaže da su kalanhoje rođene iz suza jedne zaljubljene boginje, pa se zato poklanja kao simbol ljubavi i odanosti.

Ukrasno bilje: Lopoč

Miris koji je nježan, ali ženstven i lako pamtljiv, sasvim sigurno je miris lopoča (lat. Nymphaea). Poznat je i pod imenom lotus, a u prirodi se najčešće pojavljuje u tri boje - bijeloj, ružičastoj i plavoj.