Zdravlje

Prirodna ulja borac protiv štetnih UVB i UVA zračenja

Prirodna ulja borac protiv štetnih UVB i UVA zračenja
Foto: N.N. | Prirodna ulja borac protiv štetnih UVB i UVA zračenja

Sunce može uzrokovati puno veće probleme od bolnih opekotina. Stručnjaci upozoravaju kako dugotrajno izlaganje suncu izaziva smeđe mrlje, crvenilo, ljuštenje, isušivanje i mreškanje kože i na kraju - rak kože, koji predstavlja sve češći zdravstveni problem. Kozmetička industrija nudi gomilu proizvoda za sunčanje, od kojih su mnogi štetni za zdravlje, no dobro je znati da postoji prirodna i bezopasna alternativa u obliku prirodnih ulja i minerala.

Tako da i sami možete pripremiti svoj preparat za sunčanje, ali bez toksičnih sastojaka.

Prirodna sredstva za zaštitu kože posebno se preporučuju ljudima s osjetljivom kožom, osobama sklonima alergijama i djeci.

Biljna ulja i maslace najbolje je kombinovati s prirodnim mineralima (cinkovim oksidom, titanijevim dioksidom ili ekstraktom algi - Helioguardom 365).

To je zato što ulja uglavnom štite od UVB zračenja, koje uzrokuje opekotine, dok minerali filtriraju UVA zračenje, koje uzrokuje starenje kože i djeluje na pigmentaciju.

PRIRODNA ULJA S VISOKIM ZAŠTITNIM FAKTOROM

Ulje sjemenki maline

Ulje sjemenki maline ima najviši prirodni zaštitni faktor, koji zavisno o uslovima uzgoja iznosi od 28 do 50 SPF (Sunčani zaštitni faktor). Možete ga koristiti samostalno ili kao dodatak mješavinama.

Ima jaka protivupalna svojstva te je veoma pogodno za kožu sklonu iritacijama, osipu, ekcemima i lezijama.

Ulje lješnika

Ulje lješnika je popularan dodatak prirodnim kozmetičkim proizvodima. Cijenjeno je kao zaštita od sunca, jer štiti i od UVA i od UVB zračenja. Brzo se upija, sprečava fotostarenje i štetan uticaj spoljnih faktora.

Pogodno je za njegu mješovite i suve kože. Može se koristiti samostalno ili u mješavinama. Procijenjeni prirodni SPF iznosi između 10 i 30.

Ulje sjemenki mrkve

Ulje mrkve poboljšava opšte stanje kože te joj daje elastičnost. Istovremeno djeluje protiv različitih kožnih tegoba: ekcema, psorijaze, čireva, mjehurića, a ujedno sprečava bore i staračke mrlje. Procijenjeni prirodni SPF varira od 38 do 40.

Ulje pšeničnih klica

Ulje pšeničnih klica najbolji je prirodni izvor vitamina. Posebno godi suvoj koži, preporučuje se za prevenciju znakova starenja, dubinsku regeneraciju kože i liječenje iritacija. Može se koristiti čisto ili u mješavinama. Ne smiju ga koristiti jedino osobe alergične na pšenicu. Procijenjeni prirodni zaštitni faktor je SPF 20.

ULJA S MANJIM ZAŠTITNIM FAKTOROM

Ova ulja imaju nešto manji zaštitni faktor. I njih možete koristiti u pripremi mješavina za zaštitu kože od sunca.

  • ulje makadamije - SPF 6
  • ulje jojobe - SPF 4
  • susamovo ulje - SPF 2 - 4
  • karite (shea) maslac - SPF 3 - 6
  • ulje kokosa - SPF 2 - 8
  • maslinovo ulje - SPF 2 - 8
  • ulje avokada SPF - 4 - 15
  • ricinusovo ulje - SPF 6
  • ulje badema - SPF 5

MINERALI ZA ZAŠTITU OD UVA ZRAČENJA

Cinkov oksid

Cinkov oksid je prirodni mineral koji efikasno štiti od UVA zračenja. U kombinaciji s uljima osigurava zaštitu od cijelog spektra sunčevih zraka. U kreme i losione uobičajeno se dodaje u koncentraciji od dva do 10 odsto. Ne smijete ga udisati kod pripreme prirodne kozmetike.

Helioguard 365

Helioguard 365 je ekstrakt crvene alge Porphyria umbilicalis koji služi kao efiksan prirodni UVA filter. Pogodan je za svakodnevnu upotrebu i zaštitu kože od prijevremenog starenja. Preporučena koncentracija u prirodnim preparatima iznosi od jedan do pet odsto.

Recept za zaštitu kože s aloa verom

Sastojci:

  •  ½ šoljice čistog aloe vera gela
  • 20 kapi ulja sjemenki mrkve
  • 5 supenih kašika ulja pšeničnih klica
  • 1 supena kašika konopljinog ulja
  • 5 kapi ulja lavande

Pomiješajte navedene sastojke. Prije upotrebe promućkajte. Bez obzira na korištenje zaštitnog sredstva, savjetuje se da izbjegavate boravak na suncu od 12 do 16 časova, ili se zaštitite odjećom i šeširom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije