Zdravlje

Zdrave namirnice koje ne smijemo jesti kad smo bolesni

Zdrave namirnice koje ne smijemo jesti kad smo bolesni
Foto: Ilustracija | Zdrave namirnice koje ne smijemo jesti kad smo bolesni

Kad uhvati viroza, znamo proceduru: pileća supa, mnogo čaja, đumbir, propolis i med. Treba li da natrpamo tanjir hranom koja puca od vitamina i minerala, izbegavamo šećer? Pa, ne baš po svaku cijenu.

Ljekari upozoravaju na namirnice koje mogu da nam štete i produže simptome bolesti kad je organizam oslabljen. Osim toga, valja imati na umu da ne reagujemo svi jednako na određenu namirnicu pa je najvažnije slušati svoje tijelo i ako primjetimo da nam nešto ne odgovara, izbaciti to.

Ako smo intolerantni na histamin, može se pojaviti reakcija slična alergijskoj ili pak umor, nedostatak energije i glavobolja. Iako ne sadrži previše histamina, špinat pomaže njegovom oslobađanju.

U kategoriju "osloboditelja histamina" spadaju i jagode, paradajz, koje je bolje izbjegavati dok smo bolesni.

Orašasti plodovi

Cink i vitamin E pomažu tijelu u borbi protiv bolesti, no ako vas muči želudac ili temperatura, bolje je suzdržati se od oraha, lješnika, badema i "njihovih rođaka".

Razlog zašto ih ne treba jesti jesu njihove masnoće, koje tijelo teško vari, a zbog kojih bi se želudac mogao dodatno uznemiriti i tijelu oduzeti energiju koja mu je potrebna za borbu protiv bolesti.

Brokoli

Blagotvorne vitamine na stranu, brokoli obiluje vlaknima koja nisu prijatelji organizma oslabljenog bolešću. Prvih nekoliko dana prehlade, gripa ili stomačnog virusa bolje je napuniti tanjir namirnicama koje se lako vare kako ne bismo nepotrebno gubili snagu.

Pasulj

Šećeri iz pasulja mogu da podstaknu stomačne tegobe poput proliva, gasova i grčeva. Tijelo ne sintetizuje dovoljno enzima koji smanjuju gasove, pa se šećeri ne svare u potpunosti.

Stoga pasulj nikako nemojte jesti ako vas muči želudac, baš kao ni integralne ili mliječne proizvode. Zamijenite ih zobenom kašom, bijelim pirinčem i bananama.

Sirovo povrće

Osim što može opteretiti organizam varenjem vlakana, sirovo povrće se ne preporučuje ni kad vas boli grlo, jer ga dodatno nadražuje.

Baš kao i kiseli citrusi, koje je bolje zamijeniti drugom hranom koja obiluje vitaminom C, barem dok se upala grla ne smiri. Kod grlobolje se preporučuje med, jer sprečava kašalj, kao i jaja zbog cinka i vitamina D, koji jačaju imunitet.

(B92)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije