Komondor pas, poznat i kao „mađarski ovčar s dredovima“, jedna je od najneobičnijih rasa pasa na svijetu. Njegov specifičan izgled s gustom, dugom i upletenom dlakom često izaziva iznenađenje i čuđenje, zbog čega se nerijetko pojavljuje i na listama najružnijih pasa. Ipak, ispod tog vunastog pokrivača krije se izuzetno odan, hrabar i inteligentan pas, koji stoljećima služi kao nepokolebljiv čuvar stoke.
Porijeklo i istorija
Komondor potiče iz Mađarske, gdje je razvijen za čuvanje ovaca i imanja. Ova rasa ima dugu tradiciju – vjeruje se da je u Karpatsku niziju stigla zajedno sa stepskim narodima. Njegova gusta, končasta dlaka nije estetski hir prirode, već genetska prilagodba za zaštitu od predatora i ekstremnih vremenskih uslova.
Izgled koji zbunjuje – i osvaja
Na prvi pogled, komondor izgleda kao ogromna pokretna krpa. Njegova bijela dlaka prirodno formira dredove koji ga čine gotovo neprepoznatljivim kao psa. Upravo zbog tog neobičnog izgleda često ga svrstavaju u kategoriju najružnijih pasa, iako se mnogi zaljube upravo u njegovu jedinstvenost. Iza čupave spoljašnosti krije se snažno i mišićavo tijelo, dok njegova impozantna pojava djeluje zastrašujuće na potencijalne uljeze.
Temperament i ponašanje
Komondor je izuzetno zaštitnički nastrojen. Njegov instinkt čuvara izražen je do te mjere da ne prihvata strance lako. Ovo nije rasa za neiskusne vlasnike – zahtijeva čvrstu ruku, dosljednu dresuru i rano socijalizovanje. U porodici je nježan i lojalan, naročito prema djeci, ali će uvijek biti na oprezu kad su nepoznati ljudi u blizini. Komondor ipak, po mišljenju nekih dresera pasa, spada u tri rijetke rase koje su savršeni kućni ljubimci.
Održavanje i njega
Njegova čuvena dlaka nije jednostavna za održavanje. Potrebno je mnogo vremena i pažnje kako bi se očuvala higijena i spriječilo petljanje dredova. Kupanje je moguće, ali sušenje traje danima. Iako ne linja kao druge rase, njegova dlaka lako skuplja prljavštinu, što može predstavljati izazov u urbanim sredinama.
Komondor i mađarski puli – slični, ali vrlo različiti
Na prvi pogled, komondor i mađarski puli mogu djelovati gotovo identično, zbog karakterističnih dredova. Ipak, razlike među njima su brojne:
Veličina: Komondor je znatno veći pas – mužjaci često dostižu i do 60–70 kg, dok puliji rijetko prelaze 15 kg.
Namjena: Obje rase su tradicionalno korištene za čuvanje stoke, ali je komondor bio čuvar i zaštitnik, dok je puli više bio pastirski pas, usmjeren na usmjeravanje stada.
Dlaka: Dlaka kod komondora je deblja, duža i formira teže dredove, dok je kod pulija finija, kraća i lakša za održavanje.
Temperament: Komondor je ozbiljniji, mirniji i rezervisan prema nepoznatima. Puli je živahniji, razigran i društveniji.
Potreba za prostorom: Komondoru je potreban veliki prostor i dvorište, dok se puli, uz dovoljno aktivnosti, može lakše prilagoditi životu u stanu.
Najružnije rase pasa – zašto je komondor među njima?
Na raznim listama koje prikazuju najružnije rase pasa, komondor se često pojavljuje upravo zbog svog neobičnog izgleda. Ali ružnoća je subjektivna – dok ga jedni smatraju čupavim čudom, drugi ga doživljavaju kao umjetničko djelo prirode. Komondor nije pas koji osvaja ljepotom po klasičnim standardima, već harizmom, snagom i jedinstvenošću.
Najružnije rase pasa su, po mišljenju struke, između ostalih i: irski vučji hrt, bedlington terijer, ruski hrt barzoj, kavkaski ovčar...
Zaključak
Iako ga mnogi nazivaju „ružnim“, komondor pas je zapravo jedan od najposebnijih pasa na svijetu. Njegova istorija, izgled i ličnost čine ga nezaboravnim. Za prave ljubitelje pasa, komondor je simbol snage, odanosti i autentičnosti, piše Telegraf.rs
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.