GRADIŠKA - Nekoliko stotina papagaja u domaćinstvu Srđana Maletić u Gornjim Podgradcima, studenta šumarstva, pjeva, krešti, čavrlja, zviždi, tiho mumla, na zadovoljstvo njihovog vlasnika.
Prve papagaje Srđan je nabavio od strica, uzgajivača ukrasnih životinja, koji mu je bio uzor.
Bilo je to njegovo prvo matično jato od tri para. Kasnije je kupio još dva para od novca zarađenog prodajom božićnih badnjaka u svome kraju.
"Bio sam tada sedmi razred osnovne škole. Moj otac i stric uzgajali su ukrasne životinje. Oni su mi bili uzori. Poželio sam da i ja budem uspješan kao i oni. Prvo sam počeo uzgajati golubove, fazane, prepelice, kokoške... A poslije svih tih životinja, opredijelio sam se za papagaje", ispričao nam je Srđan, okružen carstvom druželjubivih, raznobojnih i cvrkutavih ptica.
Papagaji su, kaže Srđan, po prirodi znatiželjni, što im pomaže da prebrode strah od nepoznatog.
Sam postupak pripitomljavanja nije komplikovan, ali svakako zahtijeva mnogo truda i obostranog strpljenja.
"Novi vlasnici najčešće griješe već u startu, jer žele pticu pripitomiti odmah i u najkraćem mogućem vremenu, što dovodi do još veće uznemirenosti i preplašenosti", upozorava najveći uzgajivač papagaja u svome kraju na važne momente u zbližavanju čovjeka i ove vrste ptica. Razlozi velike popularnosti papagaja su ljepota i raznobojnost perja, inteligencija, dobroćudnost i razigranost.
Prve godine, u Srđanovom kavezu izlegao se veliki broj mladih, što ga je veoma obradovalo, ohrabrilo, podstaklo da se još više posveti uzgoju papagaja.
Uporedo sa stalnim povećanjem jata, ovaj student šumarstva je izučavao papagaje.
"Stalna je težnja za što većim brojem, za novim i posebnim vrstama. To je i mene podsticalo da stalno povećavam jato, što je zahtijevalo dodane troškove, izgradnju kaveza, objekata, nabavku hrane i svega što čini dobre uslove za ove ptice. Čitao sam literaturu, razmjenjivao iskustva sa kolegama, učio o papagajima."
Srđan je dobio više nagrada na domaćim i međunarodnim izložbama i takmičenjima.
Njegovi papagaji su trostruki šampioni BiH, pobjednici Balkanskom prvenstva, najbolji na regionalnim takmičenjima, zapaženi na izložbama.
Nagrade su dokaz da je ovladao uzgojem papagaja. To je, priča ovaj ljubitelj ptica, veoma kompleksan i delikatan posao, ali ljubav je presudna.
"Uvijek ima posla, papagaje treba pravilno hraniti, pravovremeno davati vitamine, dobro pripremiti za svaku sezonu, čistiti od parazita, štiti od sova i miševa, kao najčešćih neprijatelja u prirodi... U vrijeme parenja, važno je prepoznati mužjake i ženke te ih pravilno upariti. Ništa nije teško, jer to radim sa velikom ljubavlju. Najveće je zadovoljstvo kada otvorim kavez i ugledam leglo puno ptića."
Srđan ima dvadesetak vrsta papagaja.
Najdraži mu je plavočeli amazonac sa nekoliko podvrsta, a po atraktivnosti ne zaostaju ni mali i veliki aleksandar, tigrice i nimfe, kao najmanje vrste.
Papagaje nabavlja iz više zemalja, jer mu, nije teško bilo gdje otići da bi u svome jatu imao atraktivan i jedinstven primjerak.
"Išao sam u Italiju, Holandiju, Belgiju, Hrvatsku, Srbiju... Često potrošim više novca za papagaja nego što vrijedi automobil koji vozim. To može da shvati samo ljubitelj ptica, teško bilo ko drugi. Glad za time je velika. To razumiju samo ljubitelji ptica", uvjerava nas Srđan Maletić.
Njemu u tome pomažu ukućani, roditelji i baka.
"U početku roditelji to nisu podržavali, nisu odobravali, ali kada su shvatili koliko to meni znači, promijenili su stav. Baka hrani ptice kada nisam kod kuće. Nastojim pronaći neko prihvatljivo rješenje, mada u svemu pomalo svi trpe, fakultet, moji ukućani i ptice."
Papagaj bjegunac
Jednom je Srđanu iz automobila pobjegao papagaj. Ostala su na trenutak otvorena vrata.
"Nisam paničio. Sačekao sam da ogladni. Pratio sam ga. Kada je ogladnio, papagaj je sa stabla sletio na zemlju. Nisam imao problem da ga uhvatim, jer je bio prilično pitom", objasnio je Srđan iskustvo sa papagajem bjeguncem.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.