Svijet životinja

Zašto ne biste trebali ostavljati talog kafe u kući ako imate psa?

Zašto ne biste trebali ostavljati talog kafe u kući ako imate psa?
Foto: Freepik | Zašto ne biste trebali ostavljati talog kafe u kući ako imate psa?

Kao vlasnici pasa, svi smo barem jednom svjedočili tome kako naši mali prijatelji kopaju po smeću, privučeni mirisima koji su im neodoljivi. Ali, jeste li znali da nešto tako bezazleno kao talog kafe može biti izuzetno opasan za vašeg psa?

Kofein, koji nam pomaže da se razbudimo ujutro, može biti smrtonosan za pse.

Kofein, koji se nalazi u kafi, ali i u drugim proizvodima poput čaja, energetskih napitaka i čokolade, izuzetno je štetan za pse. Psi su mnogo osjetljiviji na kofein nego ljudi, a čak i male količine mogu izazvati ozbiljne zdravstvene probleme. Talog kave, bilo svjež ili korišten, može izazvati simptome kofeinske intoksikacije ako ga pas pojede.

Kofein je vrsta stimulansa koji utiče na srce, jetru, bubrege, pluća i psihički sistem psa. U ekstremnim slučajevima, može dovesti do teških zdravstvenih posljedica poput paralize, konvulzija, pa čak i smrti.

Simptomi kofeinske intoksikacije kod pasa

Ako vaš pas pojede talog kage ili neku drugu namirnicu s kofeinom, simptomi trovanja mogu se pojaviti već 30 do 60 minuta nakon konzumacije. Simptomi mogu trajati od nekoliko sati do nekoliko dana, u zavisnosti od količine unesenog kofeina i zdravstvenog stanja psa.

Najčešći znakovi trovanja uključuju:

  • Nemir i anksioznost
  • Povraćanje (moguće s tragovima krvi)
  • Proliv
  • Prekomjerno žeđanje
  • Ubrzan ili nepravilni rad srca
  • Povećano mokrenje
  • Drhtanje i konvulzije

U ozbiljnim slučajevima može doći do paralize, napadaja ili smrti ako se ne reaguje na vrijeme.

Šta učiniti ako vaš pas pojede talog kafe?

Ako sumnjate da je vaš pas pojeo talog kafe, odmah kontaktirajte veterinara. Važno je brzo djelovati jer kofein može vrlo brzo izazvati teške posljedice. Veterinar će možda preporučiti izazivanje povraćanja kako bi se toksin uklonio iz tijela psa, ili će primijeniti aktivni ugljen kako bi se spriječila daljnja apsorpcija kofeina.

U težim slučajevima veterinar može odlučiti primijeniti infuzije tekućina, sedative ili lijekove koji će pomoći u stabilizaciji krvnog pritiska i suzbijanju gastrointestinalnih problema, prenosi Index.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije