Mogućnosti

Šta se događa ako ne zamijenite filtere?

Šta se događa ako ne zamijenite filtere?
Foto: Image by dearcompany from Pixabay | Šta se događa ako ne zamijenite filtere?

U svakom automobilu s motorom s unutrašnjim sagorijevanjem postoji barem nekoliko filtera, od kojih je većina u zimskim uslovima možda važnija nego što obično mislimo.

Objašnjavamo koji je rizik od nemara i kako ga izbjeći.

  • Zbog starog filtra za gorivo, dizelski motor se možda neće pokrenuti na laganom mrazu.
  • Dobri i kvalitetni filteri u kabini ne štite samo od peludi, već i od smoga, što nam posebno smeta zimi u Bosni i Hercegovini.
  • Začepljen filter kabine znači da … prestajemo viđati cestu jer su prozori i dalje zamagljeni
  • Začepljeni plinski filtri čest su razlog što motori automobila s LPG instalacijama na niskim temperaturama stvaraju probleme

U pravilu se sami ne brinemo za stanje pojedinih filtera u automobilu, mehaničari to rade umjesto nas tokom rutinskih povremenih pregleda automobila. Samo što ovi pregledi ne osiguravaju uvijek da su svi filteri u ispravnom stanju. Koji su filteri posebno važni?

Filter goriva

Savremeni dizeli imaju vrlo visoke zahtjeve za gorivom – ne samo da mora imati pravi sastav i parametre (uključujući cetanski broj), već ne smiju sadržavati ni najmanje nečistoće – s tolerancijama komponenata sistema ubrizgavanja mjerenim u mikronima i pritiscima preko 2.000 bara, što je zaista važno, jer bilo koja pelud, piljevina ili čestice mogu uništiti mlaznice ili pumpu visokog pritiska.

U gorivu takođe ne smije biti vode. Filteri stoga moraju biti vrlo efikasni i istovremeno osigurati primjerenu propustljivost. Slikovito rečeno, filteri namijenjeni novim automobilima imaju puno manje "rupe" od filtera koji se koriste u dizajnima od, na primjer, prije nekoliko godina. To znači da ih je puno lakše blokirati ne samo nečistoćama, već su i skloniji blokadama kada se taloži parafin iz goriva. Parametar "CFPP temperatura" (tačka hladnog začepljenja filtera), koji određuje zimske karakteristike goriva, dat je za standardne filtere koji su mnogo manje "restriktivni" od onih koji se trenutno koriste – pa ako je filter barem malo začepljen nečistoćom , može se ispostaviti da pri temperaturi malo višoj od teoretske tačke skrućivanja goriva, protok može biti blokiran.

Dodatni problem: filteri za dizel gorivo u pravilu imaju i ugrađene separatore koji zaustavljaju vodu (koja se u spremnicima na stanicama i u rezervoaru automobila skuplja od vodene pare koja se kondenzira na ivicama spremnika). Tako u spremniku možemo imati čak i najbolje arktičko gorivo, koje može izdržati sibirske mrazove, ali ako se u separatoru skupi previše vode, u sistemu se može stvoriti ledeni čep na temperaturi malo ispod nule, što će efikasno prekinuti snabdijevanje gorivom.

U takvim situacijama većina vozača krivi kvalitet goriva, a često je to jednostavno rezultat dugotrajnog zanemarivanja. U mnogim dizelskim vozilima, posebno terenskim vozilima i dostavnim vozilima, postoje kontrole koje obavještavaju o "kvaru" filtra – ali to nije pravilo. U mnogim se modelima voda iz filtra može isprazniti bez uklanjanja, samo odvrnite čep, u drugima je potrebno zamijeniti filter. Bez obzira uključuje li se lampica upozorenja ili ne, svježi filter za gorivo ugrađen prije prvog mraza smanjuje rizik od problema s pokretanjem pri temperaturama smrzavanja.

Filteri za plin

Niske temperature brzo otkrivaju tehničke probleme automobila na plin, npr. na potpuno efikasno paljenje ili probleme s isporukom odgovarajućih doza goriva u motor.

Prije zime vrijedi zamijeniti instalaciju, između ostalog, filter plinske faze, tj. onaj koji čisti plin od nakupljenih nečistoća koje se pojavljuju tek nakon njegovog isparavanja. Često imaju konzistenciju masne bljuzge koja se može stvrdnuti na niskim temperaturama, blokirajući protok goriva.

Filter kabine

Za mnoge vozače kabinski filter važan je samo u proljeće i ljeto – još uvijek postoji percepcija da je to samo "peludni filter", koji je, osim prašine, prvenstveno namijenjen zadržavanju alergene peludi iz biljaka.

U međuvremenu, dobri filtri, opremljeni slojem aktivnog ugljena i drugim naprednim filterskim materijalima, takođe zadržavaju štetne plinove, na primjer izduvni plinovi i druge komponente smoga, koji je prava prokletstvo tokom jesenskih i zimskih mjeseci, i to ne samo u centrima velikih gradova.

Čist, svježe zamijenjen filter vazduha u kabini važan je iz drugog razloga. Zimi, zbog značajne temperaturne razlike između vanjske površine prozora i unutrašnjosti automobila i činjenice da na tim prozorima intenzivno dišemo, zamagljivanje prozora ozbiljan je problem u mnogim automobilima. Problem je u tome što ako je filter začepljen, cirkulacija vazduha postaje ograničena, pa čak i uprkos velikoj brzini dovoda i grijanja vazduha, prozori dugo ostaju magloviti, učinkovito smanjujući vidljivost.

(Automobili.ba)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije