LONDON - Britansko-švedska farmaceutska kompanija "AstraZeneca" najavila je otpuštanje 8.000 radnika ili 12 odsto radne snage do 2014. godine u cilju smanjenja troškova.
Otpuštanje je uslijedilo nakon što su podaci o profitu u četvrtom tromjesečju 2009. pokazali lošije poslovanje nego što se očekivalo. U saopštenju kompanije se navodi da će otkazi pogoditi sva odjeljenja i regione, kao i da će tekuća godina biti teška, jer ističu patenti na ključne proizvode, a neće više biti ni koristi od neočekivanih situacija koje su doprinijele rastu profita poput pandemije novog gripa. Izvršni direktor "AstraZenece" Dejvid Brenan izjavio je da kompanija produžuje primjenu programa za smanjenje troškova pokrenutog 2007, zahvaljujući kojem je do kraja 2009. godine ostvarena ušteda od 1,6 milijardi dolara godišnje. U sklopu tog programa je već otpušteno oko 12.600 zaposlenih.