VAŠINGTON - Američki Vrhovni sud privremeno je obustavio realizaciju "Chryslerovog" plana o izlasku iz bankrota saradnjom s italijanskim proizvođačem automobila FIAT-om.
Sudija Rut Bader Ginsburg je u presudi od jedne rečenice navela da se odluka sudije za stečaj kojom se dopušta prodaja zamrzava do njenog novog naloga ili odluke suda. Vrhovni sud je odluku donio neposredno pred isticanje roka koji je odredio Stečajni sud u Njujorku, a nakon kojeg bi "Chrysleru" bilo dopušteno da nastavi prodaju imovine FIAT-u, fondaciji povezanoj sa sindikatima i vladama Kanade i SAD.
"Bilo kakvo odlaganje prodaje dovelo bi do znatnih troškova, gubitka visokokvalifikovane radne snage, smanjenja broja isporučilaca i dilera 'Chryslera'", izjavio je sudija Artur Gonzales, koji se u njujorškom Stečajnom sudu bavi pitanjem privremene zaštite "Chryslera" od povjerilaca.
"Chryslerov" plan ima podršku vlada SAD i Kanade i mogao bi da omogući posrnulom američkom proizvođaču automobila da iz bankrota izađe kao restrukturirana komapnija. Grupacija penzionih fondova iz Indijane usprotivila se, međutim, prodaji "Chryslera" Italijanima i podnijela žalbu Vrhovnom sudu SAD. Odluka Vrhovnog suda da prihvati žalbu omogućiće sudijama da razmotre da li da dozvole kompletno saslušanje o pravnoj utemeljenosti posla između "Chryslera" i FIAT-a. Penzioni fondovi u žalbi navode da je prodaja "Chryslera" neustavna, pošto se njome prava manjih kreditora stavljaju ispred prava većih ulagača.
"Chrysler" i američki zvaničnici upozoravaju da bi ovo odgađanje moglo da ugrozi čitav plan za restrukturiranje poslovanja američkog proizvođača, jer je, u slučaju da sud nije reagovao, sporazum između dvije kompanije mogao da bude zaključen već sinoć. Administracija američkog predsjednika Baraka Obame u ponedjeljak je pozvala Vrhovni sud da dopusti prodaju rekavši da bi blokiranje sporazuma imalo teške posljedice.
Komentarišući odluku Vrhovnog suda SAD u FIAT-u su istakli da se uprkos negativnoj odluci neće povući iz kupovine kontrolnog udjela "Chrysleru". FIAT ima zakonsko pravo da se povuče iz posla ako prodaja ne bude okončana do 15. juna. Ukoliko bi se FIAT, pak, povukao iz posla doveo bi u pitanje brzi izlazak iz bankrotstva trećeg najvećeg američkog proizvođača automobila, kojem bi na raspolaganju ostalo vrlo malo opcija osim likvidacije.
Uprava "Chryslera" prihvatila je nalog američkih vlasti da se udruži s FIAT-om, kojem bi, u zamjenu za novu tehnologiju izrade manjih i štedljivih vozila, ustupila petinu svojih akcija. "Chrysler" bi zauzvrat obezbijedio tehnologiju koja bi omogućila američkoj kompaniji da izrađuje "zelenije" automobile, za kojima potražnja sve više raste. Američko Ministarstvo finansija već je odobrilo "Chrysleru" oko devet milijardi dolara hitne pomoći za preživljavanje, a FIAT mora da vrati taj novac ako želi da postane većinski vlasnik firme iz Detroita.