Privreda

Bosnalijeku ekološka dozvola

Bosnalijeku ekološka dozvola
Bosnalijeku ekološka dozvola
M. Rener

SARAJEVO - Prva okolinska dozvola u FBiH dobijena za sva postrojenja u jednom preduzeću juče je uručena direktoru kompanije sarajevske farmaceutske kompanije "Bosnalijek" Edinu Arslanagiću.

Nevenko Herceg, ministar okoliša i turizma FBiH, istakao je da sva postojeća i nova postrojena moraju ishoditi okolinsku dozvolu u skladu sa setom zakona koji su doneseni 2003. godine na osnovu evropskih direktiva.

"Kompanija 'Bosnalijek' je prva u BiH dobila okolinsku dozvolu za novo postrojenje i to 2004. godine. Danas je uručena okolinska dozvola za sve proizvodne pogone", kazao je Herceg.

Dodao je da su do sada federalno i kantonalna resorna ministarstva izdali oko 260 okolinskih dozvola za pojedinačna postrojenja, te da će nakon "Bosnalijeka" one biti izdate kompanijama "Klas" Sarajevo i "Natron Hajat" Maglaj. U proceduri dobijanja ovih dozvola su "Mittal Steel" Zenica, cementare u Lukavcu i Kaknju, obje elektroprivrede, te mostarski "Aluminij".

Edin Arslanagić je istakao da je "Bosnalijek" 12 godina ulagao u razvojne i proizvodne kapacitete, kao i ljudske potencijale, te da je to krunisano dobijanjem certifikata za upravljanje kvalitetom, okolišem, zdravljem i sigurnošću.

"Zadovoljili smo sve okolinske zahtjeve, kontrolišemo sve što ispuštamo u vodu, zrak i tlo. Stvorili smo uslove da do posljednje kapi ispuštamo vodu u kolektor u kojoj bi ribe mogle plivati. Nadam se da će to biti putokaz drugim organizacijama", kazao je Arslanagić.

Najčitanije