DABLIN - Američka kompanija "Dell", drugi po veličini svjetski proizvođač računara, objavila je juče da će otpustiti 1.900 od ukupno 3.000 radnika i zatvoriti pogon u Limeriku na zapadu Irske, te da će dio poslovanja preseliti u Poljsku.
U saopštenju se navodi da "Dell" proizvodnju kompjuterskih sistema za tržišta u Evropi, Bliskom istoku i Africi seli u pogon u Poljskoj. Prema ocjeni analitičara, preseljavanje proizvodnje "Della" u Poljsku jedan je u nizu udaraca po irsku ekonomiju i dolazi samo tri dana nakon što je jedna od najpoznatijih irskih kompanija "Waterford Wedgwood" otišla u stečaj.
Većina stanovnika relativno siromašne irske oblasti Limerik radila je u pogonu "Della" zbog čega je ugroženo i više hiljada radnika iz kooperantskih firmi čija se proizvodnja naslanjala na "Dell".
Irski ogranak "Della" je najveći izvoznik u toj zemlji, te najveća tehnološka kompanija i druga po veličini kompanija u Irskoj. Potez "Della", u sklopu prošle godine najavljenog tri milijarde dolara vrijednog plana smanjenja troškova, zadao je najnoviji udarac irskoj privredi. Irska, koja je veći dio svog rasta devedesetih godina prošlog vijeka zasnivala na multinacionalnim tehnološkim kompanijama, prva je zemlja evrozone koja je prošle godine skliznula u recesiju.
Ekonomisti očekuju rast irske stope nezaposlenosti iznad deset odsto do kraja godine sa 6,3 odsto u trećem tromjesečju 2008. godine.
"Dell" je prošle godine podijelio više od 8.000 otkaza i skoncentrisao se na ponovno osvajanje tržišnog udjela kojeg mu je preoteo veći rival "Hewlett-Packard". Zbog toga je prošle godine takođe najavio selidbu većeg dijela proizvodnje radi smanjenja troškova.