PARIZ - Francuski "Sanofi-Aventis", četvrta po velični farmaceutska kompanija u svijetu, i britanski farmacuet "GlaxoSmitKline" počeli su pregovore s indijskom biotehnološkom kompanijom "Shantha Biotech" radi kupovine većeg dijela kapitala te kompanije.
Vlasnik 80 odsto akcija indijske kompanije je francuska biotehnološka grupacija "BioMerieux". Procjenjuje se da bi transakcija mogla da dostigne vrijednost oko 178 miliona evra.
"Shantha Biotech" je druga indijska meta "GlaxoSmithKlinea" i "Sanofi-Aventisa". Dvije kompanije su ranije objavile da su zainteresovane za kupovinu "Piramal Healthcarea", a vrijednost te akvizicije procjenjivana je na 1,5 milijardi dolara. "Piramal Healthcare" je jedna od glavnih indijskih farmaceutskih kompanija, čiji su medikamenti usmjereni na liječenje devet vrsta bolesti, a dio lijekova proizvode za druge kompanije.