Privreda

Dobit BH Telecoma 147 miliona KM

Maja Rener

SARAJEVO Kompanija "BH Telecom" je u 2006. godini ostvarila dobit od 147,7 miliona KM, što je za oko 600.000 KM više nego u 2005. godini.

Ovo je juče rekao Hamdo Katica, generalni direktor `BH Telecoma`, predstavljajući poslovne rezultate u prošloj godini. Istakao je da je ukupan poslovni prihod u 2006. godini bio 567,7 miliona KM i veći je za oko 25 miliona KM nego 2005. godine.

`Kada je riječ o rashodima, dosta je dato za amortizaciju, s obzirom na to da se naše tehnologije moraju obnavljati jer brže zastarijevaju. Tako je u prošloj godini za amortizaciju izdvojeno 105 miliona KM`, istakao je Katica.

Napomenuo je da je u 2006. u odnosu na kraj 2003. godine povećana vrijednost imovine za 270 miliona KM, te da je `BH Telecom` od 2002. godine do danas isplatio 440 miliona KM dividende.

U izvještaju o poslovanju za prošlu godinu navedeno je i da je kapital društva povećan za 2,5 odsto i iznosi oko milijardu KM.

Katica je naglasio je da su 2006. godinu obilježile turbulencije na tržištu, navodeći da su problem nelogična rješenja iz Zakona o javnim nabavkama, te da se na poslovanje negativno odrazio rebalans tarifa.

`U fiksnoj i mobilnoj telefoniji u 2006. godini napravili smo dosta iskoraka i ponudili niz novih usluga. Imali smo 555.000 korisnika fiksne i više od milion korisnika mobilne mreže`, rekao je Katica.

Dodao je da je internet mreža zapostavljena, jer platežna moć građana nije visoka da bi mogli kupiti računar, te se nada da će zakonom biti omogućeno da kompanija može pokloniti mnogo veći broj računara nego što može sada. Očekuje da ova godina bude uspješnija od prošle.

Neravnopravni u odnosu na `M:tel`

`BH Telecom` i `HT Mostar` su u neravnopravnom položaju na telekomunikacionom tržištu BiH u odnosu na `M:tel`, odnosno `Telekom Srbija`, koji je kupio većinski dio kapitala u `Telekomu Srpske`, jer je `Telekom Srbija` državno preduzeće, a u BiH je oslobođen od primjene Zakona o javnim nabavkama.

Ovo je istakao Hamdo Katica, generalni dirketor `BH Telecoma`.

`Može nabavljati opremu i pružati usluge bez ikakve potrebe da tretira odredbe Zakona o javnim nabavkama. Nadam se da će država prepoznati svoj interes i zaštititi nas od nelojalne konkurencije`, kazao je Katica. Napomenuo je da je u Srbiji Zakon o javnim nabavkama restriktivan za telekom operatere.

Govoreći o privatizaciji `BH Telecoma`, on je istakao da to nije u nadležnosti uprave preduzeća nego Vlade i parlamenta Federacije BiH.

Najčitanije