Privreda

Dovoljno narudžbi iz zapadne Evrope

V.D.

TREBINJE - "Swisslion Industrija alata Trebinje", jedan od vodećih izvoznika iz RS na tržište zapadne Evrope, još ne osjeća posljedice svjetske ekonomske krize, a u ovu godinu je ušla s ambicioznim planom prema kojem bi vrijednost izvoza trebalo da dostigne 30 miliona KM.

Prema riječima Bogdana Golića, direktora preduzeća, ovaj plan je veći od prošlogodišnje realizacije za oko 15 procenata.

"U 2008. smo imali veći plan od realizovanih 26 miliona KM, a nije ispunjen zbog obustava rada i štrajka u prvoj polovini godine. U drugom polugodištu se značajno povećala proizvodnja i uspjeli smo nadoknaditi dio gubitaka iz prvih šest mjeseci", objašnjava Golić.

On dodaje da, prema najavama evropskih kupaca, ne očekuju pad potražnje za njihovim proizvodima, ali postoji bojazan za američko tržište gdje su sve češći slučajevi zatvaranja fabrika u sektoru mašinske industrije.

U trebinjskom preduzeću su nezadovoljni, jer nikada nisu dobili podsticaje od Vlade, iako 90 odsto proizvodnje plasiraju na inostrano tržište.

Najčitanije