Privreda

Emisije akcija neiskorišteni potencijal

Predrag Klincov

BANJALUKA - Domaća preduzeća se vrlo rijetko odlučuju na finansiranje preko berze, iako je to povoljniji način dolaska do kapitala u odnosu na uobičajeno podizanje bankarskih kredita, ocjenjuju stručnjaci na tržištu kapitala.

Finansiranje putem javnih i privatnih emisija akcija na Banjalučkoj berzi u toku prošle godine provelo je svega sedam preduzeća. Ukupna vrijednost emisija iznosila je oko 26,2 miliona KM, od čega se čak 80 odsto odnosi na `Banjalučku pivaru`.

Javnu ponudu emisija svim zainteresovanim investitorima, izvršili su `Ruding` iz Ugljevika i `Cer` iz Prnjavora, dok su emisiju akcija privatnom ponudom unaprijed poznatom kupcu realizovali `Teslić prevoz` i `Merkur` iz Teslića, `Centrotrans` iz Istočnog Sarajeva i banjalučki `Betonski proizvodi`.

Razlozi slabog interesa preduzeća za finansiranje preko berze su, prema ocjeni stručnjaka, višestruki. U Komisiji za hartije od vrijednosti RS (KHOV) smatraju da priličan broj preduzeća nema viziju budućeg razvoja, te da se zadovoljava učešćem na manjem domaćem tržištu koje mogu ispratiti podizanjem bankarskih kredita.

`Prepreku predstavlja i to što privatna preduzeća emisijom akcija ne žele dio vlasničkog udjela prepustiti drugima`, kaže Predrag Gajić, član KHOV.

Problem, takođe, vidi u neinformisanosti i riziku koje tržište kapitala nosi sa sobom od kojeg zaziru i mnogi investitori.

Darko Lakić, portparol Banjalučke berze, ukazuje na to da preduzeća koja se dugoročno orijentišu na razvoj kroz podizanje bankarskih kredita mogu zapasti u velike dugove u slučaju da im se izjalove zacrtani poslovni planovi.

`Za preduzeća je bolje finansiranje putem emisije akcija i sigurno bi za ona koja imaju perspektivu bilo zainteresovanih kupaca`, smatra Lakić.

Privatna preduzeća, navodi on, koja žele izaći na berzu moraju promijeniti navike, koje se prvenstveno tiču transparentnosti kroz javno objavljivanje informacija o njihovom poslovanju i finansijskim izvještajima.

`Svi ozbiljni igrači u svijetu i regionu izlaze na berzu i samo je pitanje vremena kada će prednost toga prepoznati i naša preduzeća. Kada u praksi budemo imali nekoliko uspješnih primjera, zainteresovaće se i drugi`, ističe Gajić.

Jedno od preduzeća koje sprovodi aktivnosti za izlazak na berzansko tržište je laktaški `Integral inženjering`, najveća privatna kompanija u RS, koja je uključena u mnoštvo velikih građevinskih projekata. U toku je verifikacija u sudu, odnosno proces utvrđivanja vrijednosti akcija koje će kotirati na tržištu Banjalučke berze.

`Na izlazak na berzu smo se odlučili zbog mogućnosti dobijanja jeftinijeg kapitala, s obzirom na to da su kamate na kredite banaka visoke. Računamo da ćemo građane privući da kupuju akcije 'Integrala', jer će kroz dividendu zarađivati više nego štednjom u banci. Na taj način ostvarićemo obostrani interes`, kazao je Slobodan Stanković, predsjednik Uprave `Integral inženjeringa`.

Najčitanije