NEVESINJE, BILEĆA - Vlada RS će učiniti sve kako bi istočna Hercegovina i privredno i infrastrukturno ojačala, a ulažu se veliki napori da se maksimalno poboljša i zdravstveni sektor, kako bi ovdašnje stanovništvo imalo što bolje uslove za život.
Ovo je istaknuto nakon jučerašnje posjete Bileći i Nevesinju Srebrenke Golić, ministarke za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju, koja se susrela s rukovodstvom obje opštine i razgovarala o projektima vezanim za energetsku efikasnost, koje sprovodi ovo ministarstvo, ali i drugim.
Ona je naročito zadovoljna stanjem u Nevesinju, gdje je u toku realizacija niza infrastrukturnih projekata, pa ovaj grad sve više postaje mjesto koje se ne napušta, već se u njega dolazi.
"Uvjerili smo se da se, pored rekonstrukcije sportske dvorane, radi i sistem vodosnabdijevanja, izgrađuju se saobraćajnice, a najveći od svih projekata je izgradnja Hidroelektrane Dabar, što nas posebno raduje, jer vodi privrednom napretku i boljem životu ovdje", kazala je Golićeva nakon posjete dvorani i gradilištu HE Dabar.
Ona je napomenula da će se projekat rekonstrukcije sportske dvorane, koji će koštati 550.000 KM, odvijati u dvije faze. Prva faza podrazumijeva sanaciju krova i statičko ojačanje dvorane, za čije će sufinansiranje Vlada izdvojiti 80.000 KM putem Fonda za zaštitu životne sredine, a druga faza je primjena energetske efikasnosti i koštaće oko 350.000 KM.
Ministarku su u obilazak gradilišta HE Dabar poveli poslanici Ilija Tamindžija i Dragan Ristić, gdje se uvjerila da je dinamika radova na zadovoljavajućem nivou i gdje je u toku izrada pristupnog tunela Straževica.
Milutin Samardžić, zamjenik načelnika Nevesinja, naveo je da je, pored rekonstrukcije sportske dvorane, sanacija Ulice cara Dušana trenutno jedan od većih projekata u Nevesinju, te da je njegova vrijednost oko 500.000 KM, ali da će u putnu infrastrukturu u narednoj godini biti uloženo još toliko.
Miljan Aleksić, načelnik Bileće, Golićevoj je prenio zadovoljstvo učenika i nastavnika škole "Sveti Sava" u ovom gradu zbog dobro urađene rekonstrukcije školskog objekta u okviru projekta "Energetska efikasnost u Republici Srpskoj", koji je sprovodilo ovo ministarstvo.
"Sve ono što smo opšinama ispred ovog ministarstva obećali mi smo i završili ili je to u završnim fazama, pa su i rekonstrukcija i energetsko opremanje ove škole koštali oko 700.000 maraka, od čega je 600.000 izdvojila Vlada RS preko ovog ministarstva, a 100.000 UNDP iz Razvojnog programa Ujedinjenih nacija", kazala je Golićeva.
Ona je zajedno s poslanikom Bilećaninom Radovanom Vukovićem i direktorom škole Miodragom Parežaninom presjekla zvanično i vrpcu ispred škole u novom ruhu. Pojasnila je da su na školi urađeni termička izolacija krova i fasade, promijenjeni su otvori, a najbitnije je da je zamijenjen energent grijanja na obnovljive izvore energije, istakavši da će Ministarstvo narednih dana angažovati inženjere da sagledaju problematiku rekonstrukcije grijnog sistema i na bilećkoj Gimnaziji.