Privreda

Grci grade autoput u Makedoniji

Srna

BRISEL - Grčka kompanija "Aktor" dobila je na tenderu ugovor o gradnji nove dionice autoputa kroz Makedoniju od Demir Kapije do Smokvice, koja je dio panevropskog Koridora 10, objavio je evropski žurnal "Tenders elektronik dejli".

Ugovor je vrijedan 210 miliona evra, a na tender se prijavilo 15 firmi. Rok za završetak radova je 72 mjeseca.

Ova dionica duga je 28,2 kilometra i imaće dva tunela sa dvosmjernim saobraćajem duža od jednog kilometra, šest mostova, dvije raskrsnice, pet nadvožnjaka i sedam podvožnjaka, navodi se u saopštenju.

Prethodno je cijena realizacije čitavog projekta procijenjena na 271 miliona evra, a Makedonija je u međuvremenu osigurala brojne izvore finansiranja.

Evropska investiciona banka učestvovaće sa zajmom od 130 miliona evra, a Evropska banka za obnovu i razvoj /EBRD/ kreditom od 107 miliona evra. Iz pretpristupnih fondova EU osigurano je 45 miliona evra, a šest miliona evra izdvojiće Vlada Makedonije.

Oko 90 miliona evra od zajma EBRD biće iskorišteno za gradnju autoputa, a ostatak će biti uložen u modernizaciju sistema naplate putarine i naplatnih rampi.

Najčitanije