Privreda

IRB zvanično zatražila smjenu UO „Krajina osiguranja“

IRB zvanično zatražila smjenu UO „Krajina osiguranja“
IRB zvanično zatražila smjenu UO „Krajina osiguranja“
N.N.

BANJALUKA - Investiciono-razvojna banka (IRB) RS uputila je danas zahtjev Upravnom odboru „Krajina osiguranja“, na čijem se čelu nalazi Naveen Aggarwal, da u što kraćem roku sazove vanrednu sjednicu Skupštine akcionara s ciljem razrješenja sadašnjih članova UO i imenovanja novih, saznaje poslovni portal Capital.ba.

Ovaj zahtjev IRB je uputila odmah nakon što je jutros Agencija za osiguranje RS ukinula vanrednu upravu u „Krajina osiguranju“ i vratila je na upravljanje Aggarwalu.

U zahtjtevu IRB-a za sazivanje vanredne Skupštine akcionara, koji je u posjedu CAPITAL-a, navedene su tri tačke dnevnog reda i to razmatranje Informacije o rezultatima vanredne uprave u ovom društvu te razrješenje i imenovanje novih članova UO.

„Cilj sazivanja vanredne sjednice Skupštine akcionara je razrješenje postojećeg UO koji je svojim postupcima uticao na poslovanje društva i doveo ga u situaciju uvođenja vanredne uprave te imenovanje novog UO koji bi preuzeo rukovođenje društvom. Takođe, imajući u vidu period u kojem je u društvu bila vanredna uprava, smatramo da je neophodno da se akcionari na ovoj sjednici upoznaju sa stanjem u društvu koje je vidljivo iz informacije koju je vanredni upravnik dostavio akcionarima“, navodi se u zahtjevu IRB-a.

IRB je zahtjev za sazivanje vanredne sjednice Skupštine akcionara uputila kao najveći pojedinačni akcionar „Krajina osiguranja“, a što joj je zakonom omogućeno s obzirom na to da ima više od 10 odsto akcija društva.

Agencija za osiguranje RS ukinula je jutros vanrednu upravu u „Krajina osiguranju“ uz obrazloženje da više ne postoje uslovi za njeno produženje s obzirom na to da je uknuta presuda suda iz Trebinja protiv „Krajine“ i pokrenut novi postupak te da trenutno nije ugrožena adekvatnost kapitala društva.

„Krajina“ je bila pod vanrednom upravom šest mjeseci, od 20. jula prošle godine. Agencija za osigurnje RS uvela je vanrednu upravu u ovo društvo zbog niza nezakonitosti koje su vlasnici iz Indije Naveen Aggarwal i Gupta Neete počinili nakon što su krajem 2015. godine, za 6,9 miliona KM kupili većinski paket akcija ovog društva.

Paralelno sa kontrolama Agencije, kontrolu je sprovodila i Komisija za hartije od vrijednosti RS koja je provjeravala povezanost akcionara iz Indije pri kupovini akcija „Krajine“. Nakon što je utvrđeno da su Aggarwal i Neete djelovali zajedno pri kupovini, KHOV je donijela rješenje kojim ih je obavezala da objave ponudu za kupovinu preostalih akcija „Krajine“. Komisija je rješenjem ovom dvojcu oduzela pravo glasa na Skupštini akcionara „Krajina osiguranja“ sve dok ne objave ponudu za preuzimanje.

(Capital.ba)

Najčitanije