Privreda

Izvoznici dobili sedam miliona KM

P. Klincov

BANJALUKA - Ministar industrije, energetike i rudarstva RS Slobodan Puhalac juče je s predstavnicima 202 proizvodna preduzeća iz RS potpisao ugovor o dodjeli sredstava za podsticaj izvoza u ukupnom iznosu od oko sedam miliona KM.

Puhalac je istakao da podsticajna sredstva po pojedinom preduzeću, koja su odabrana putem konkursa, iznose od 10.000 do 89.050 KM, te da će biti uplaćena do 5. oktobra.

"Izabrana preduzeća zapošljavaju ukupno 21.340 radnika i ostvaruju promet u iznosu od 1,6 milijardi KM, od čega na izvoz otpada 800 miliona KM", kazao je on.

Vlada RS, prema riječima ministra Puhalca, nastoji pomoći privredu u granicama svojih mogućnosti, ukazujući da su ove godine kroz razne vidove podrške firmama izdvojili više od 100 miliona KM. Riječ je, navodi, o privremenim odgodama plaćanja poreza, reprogramu dugova za struju, kupovini 12 preduzeća u postupku stečaja, subvencijama industriji tekstila, kože i obuće, te podršci drvoprerađivačima kroz povoljnije ugovore sa "Šumama RS".

Ljiljana Mastilović, direktor "Novotexa" iz Trebinja, tekstilne firme kojoj su odobrena podsticajna sredstva od 83.000 KM, izrazila je zadovoljstvo što je Vlada, kako je rekla, uočila osnovne probleme izvoznika.

"'Novotex' će dobijena sredstva iskoristiti za zamjenu dotrajalih mašina kako bismo povećali konkurentnost na ino-tržištu", kazala je ona.

Direktor banjalučkog "Celexa" Predrag Zgonjanin izjavio je da će to preduzeće dobijenih 89.000 KM usmjeriti u investicije u postrojenje za sušenje papira, dodajući da su ove godine, uprkos ekonomskoj krizi, povećali proizvodnju za pet procenata. "Celex", kako je naveo, izvozi 80 odsto ostvarene proizvodnje u 12 evropskih zemalja.

Miloš Savić, direktor preduzeća "Alpra" iz Vlasenice, kazao je da će im dodijeljena sredstva povećati likvidost poljuljanu globalnom recesijom, koja je zahvatila ne samo njihovu metalsku branšu, već i građevinski sektor kojem isporučuju gro proizvoda.

Vlada RS je ove godine za podsticaj izvoza namijenila ukupno 10 miliona KM, od čega je ranije za šest preduzeća odobrila 2,14 miliona KM, dok je preostalih 820.000 maraka rezervisano za interventne potrebe.

Najčitanije