VAŠINGTON - Svjetska ekonomija oporavlja se od globalne recesije brže od očekivanja, ali je tempo neujednačen i mogao bi biti brži uz bolju koordinaciju i prave ekonomske politike, izjavio je izvršni direktor Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Dominik Štros-Kan.
Govoreći u Busanu u Južnoj Koreji, nakon sastanka ministara finansija i guvernera centralnih banaka G20, Štros-Kan je rekao da je MMF-ova simulacija pokazala kako bi se globalni rast mogao povećati za 2,5 odsto godišnje u narednih pet godina, ako G20 nastavi da djeluje na koordinisan način i izbjegne zamke.
"S nastavkom koordinacije, globalna ekonomija može funkcionisati mnogo bolje, a globalni rast može biti 2,5 odsto, što bi predstavljalo 30 miliona radnih mjesta na globalnom nivou", kazao je Štros-Kan, a prenosi MMF u saopštenju iz Vašingtona.
Međutim, ako se svjetski čelnici na samitu krajem juna u Torontu, u Kanadi, ne suoče s izazovima globalne ekonomije, postoji jednaki rizik za negativan scenario, koji bi svijet koštao oko 30 miliona radnih mjesta, ocijenio je on.
"Ono što je u pitanju u Torontu je razlika između dobre i loše politike, a to je 60 miliona radnih mjesta", naglasio je, između ostalog, Štros-Kan.
Iako se svijet oporavlja od recesije i globalne finansijske krize, zemlje se suočavaju s raznim prijetnjama, uključujući zabrinjavajuće fiskalne deficite u nekim naprednim ekonomijama, izglede za stvaranje "mjehura" s cijenama nekretnina na nekim tržištima u nastajanju, te rizik da bi konsolidacija u jednom dijelu svijeta mogla imati posljedice na rast drugdje, posebno kod brzorastućih izvoznika.
MMF bi trebalo da objavi svoju ažuriranu prognozu rasta svjetske ekonomije početkom jula. U svojoj posljednjoj prognozi u aprilu MMF je svjetski rast procijenio na 4,2 odsto u ovoj godini. Međutim, od tada su finansijska tržišta potresle brige zbog velikih fiskalnih deficita u nekim dijelovima Evrope.