Privreda

Najgora pretpraznična sezona od 1969. godine

Najgora pretpraznična sezona od 1969. godine
Najgora pretpraznična sezona od 1969. godine
Reuters

NJUJORK - Pretpraznična sezona kupovina u SAD bila je krajem prošle godine najgora od 1969, usljed recesije, koja je bila uzrok velikim sniženjima cijena, saopštio je Međunarodni savjet tržnih centara.

Prodaja u trgovačkim lancima u SAD pala je za 1,8 procenata u nedjelji koja je okončana 27. decembra, u odnosu na isto vrijeme prethodne godine, pokazao je indeks banke Goldman Sachs.

Prema procjeni te banke, kada se svedu računi, pokazaće se da su pretpraznične kupovine u novembru i decembru bile 1,5 do dva osto manje nego godinu ranije. To bi bio prvi pad od 1969. godine kada je Goldman Sachs počeo da prati ove pokazatelje.

Većina analitičara očekuje da će prodaja još oštrije pasti kada se praznici završe, što će predstavljati dodatni pritisak na trgovinski sektor, u kojem je ekonomska kriza već izazvala otpuštanja, zatvaranja prodavnica i čak bankrostva.

Ekonomista Goldman Sachsa Majkl Nimira ocjenjuje da trgovinski sektor u SAD očekuju težak januar i čitava prva polovina ove godine.

"Ekonomija SAD je u recesiji, pa je kupovna moć stanovništva sve manja. Da bi izašli na kraj s tim, prodavci su pred božićne i novogodišnje praznike, kada je prodaja obično najveća, prvo smanjili cijene za 20 do 30 procenata, a kada to nije dalo rezultata, i do 70 procenata, kako bi podstakli prodaju. Rezultat, međutim, nije bio zadovoljavajući", kaže Nimira.

Najčitanije