BANJALUKA - Slovenačka pašteta argeta i dalje je najjača robna marka u BiH, a najpopularniji domaći brend ima kompanija "Violeta" iz Gruda.
To je pokazalo najnovije istraživanje o pozicioniranosti robnih marki široke potrošnje, koje je za prvo polugodište u BiH i regionu obavila kompanija `Valicon`.
Kao i u prethodnim istraživanjima, prve dvije pozicije u generalnom poretku brendova na tržištu BiH ostale su rezervisane za slovenačku argetu i koka-kolu. Milka čokolada se nalazi na trećem mjestu generalnog poretka najjačih robnih marki sa kojeg je potisnula ulje floriol, koje se nalazi na petom mjestu. Ovu marku ulja pretekao je i `Violetin` toalet papir zauzevši četvrto mjesto, a on je ujedno i najjači domaći brend.
Istraživanje `Valicona` je pokazalo da potrošači teško mijenjaju navike, pa nije bilo većih promjena u poretku vodećih deset brendova u BiH. Na pozicijama od petog do desetog mjeseta ponovo su se našli vegeta, orbit, `Cedevitin` instant sok, krema za lice nivea i `Cedevitini` bomboni.
Na listi domaćih proizvoda `Violeta` iz Gruda i dalje drži primat i među deset najpopularnijih brendova zastupljena je sa čak četiri - toalet papirom, koji je na prvom mjestu, maramicama na drugom, salvetama na četvrtom i kuhinjskim brisačima, koji su se našli na šestom mjestu. Među top deset domaćih proizvoda koji se mogu pronaći na bh. trčištu našla su se i dva brenda sarajevskog `Klasa` - brašno na trećem mjestu i specijalno brašno za kolače i pite zlatni puder, koje je na osmom mjestu. Među deset najpopularnijih domaćih proizvoda su i salame i hrenovke kompanije `Lijanovići` iz Širokog Brijega, `Bimalovo` ulje i pileće hrenovke kompanije `Ovako`.
`Podravkina` vegeta brend regiona
Među deset najpopularnijih proizvoda u regionu ne nalazi se nijedan brend iz BiH. Milka čokolada je i dalje najjača marka na prostoru bivše Jugoslavije, a na drugom mjestu i dalje se nalazi koka-kola. Poslije njih slijede žvakaće gume orbit, omekšivač lenor, a prvi brend koji dolazi sa eks-YU prosotra je vegeta na petoj poziciji, pa se `Podravka` može pohvaliti najjačom domaćom markom u regiji. Među prvih deset su i brijači žilet, salvete slovenačke `Palome`, krema za lice nivea, cedevita i prašak za pranje arijel.