BANJALUKA - Najveći ekonomski problemi BiH na putu evropskih integracija su nezaposlenost, veliki spoljnotrgovinski deficit i nizak nivo direktnih stranih investicija, ocijenjeno je na otvaranju dvodnevne konferencije o ekonomskoj podobnosti BiH za integracije u Banjaluci.
Učesnici konferencije, koju je organizovala Direkcija za evropsko planiranje pri Savjetu ministara BiH (DEP), smatraju, ipak, da su makroekonomski pokazatelji BiH bolji u odnosu na stanje u drugim oblastima.
Igor Blagojević, direktor DEP-a, kazao je da, pored smanjenja nezaposlenosti i spoljnotrgovinskog deficita, treba poraditi i na sertificiranju proizvoda i unapređenju privrednih oblasti u kojima imamo komparativne prednosti, kao što su turizam i električna energija.
`BiH, međutim, još nema utvrđene prioritete i lutamo kao da smo u magli`, ocijenio je Blagojević.
Potpredsjednik Vlade RS Jasna Brkić upoznala je prisutne s rezultatima i planovima RS na polju ekonomskih reformi, prvenstveno privlačenju investicija u vrijednosti više milijardi KM kroz privatizaciju velikih sistema. RS je priličan napredak, prema njenim riječima, napravila u oblasti tržišta kapitala i reformi direktnih poreza.
Radmila Mihić, pomoćnik ministra finansija RS, istakla je da je ekonomija postala fokus interesovanja vlasti RS, zbog čega je, kako kaže, i postala njena svijetla tačka.
`RS je imala veći rast makroekonomskih pokazatelja nego drugi dio BiH. Ovo ne govorimo da bismo se hvalili već kako bismo u BiH otvorili trku u poboljšanju standarda njenih građana`, kazala je Mihićeva.
Mladen Ivanić, koji je na konferenciji govorio u svojstvu ekonomskog stručnjaka, kazao je da su, pored nezaposlenosti i nedostatka grinfild investicija, najveći problemi u ekonomsko-pravnoj oblasti neefikasno sudstvo u rješavanju privrednih sporova i neuređene gruntovnice.