Privreda

Poljoprivrednici USK traže uvođenje reda u agrar

Poljoprivrednici USK traže uvođenje reda u agrar
Foto: N.N. | Poljoprivrednici USK traže uvođenje reda u agrar

BIHAĆ - Nedostatak radne snage, nedovoljni poticaji i zakonska neuređenost najveći su problemi s kojima se suočava poljoprivredna proizvodnja na području Unsko-sanskog kantona.

Ovo je istaknuto na sastanku ministra poljoprivrede USK Sulejmana Kulenovića s predstavnicima udruženja koja okupljaju poljoprivredne proizvođače iz ovdašnjih gradova i općina.

Poljoprivrednici su ovom prilikom zatražili da se uvede više reda u sektor agrara po uzoru na evropske zemlje te veća izdvajanja za kapitalne investicije.

Predsjednik Udruženja proizvođača mlijeka iz Cazina Ahmet Lipović istakao je kako je zbog teških uslova poslovanja više od 1.000 malih poljoprivrednika u tom gradu ugasilo proizvodnju.

"Problemi su raznovrsni, a jedan od najvećih je što ne postoji zaštitna cijena mlijeka i tražimo da se ona uvede. Sadašnje stanje osigurava samovolju otkupljivača koji su u situaciji da nas ucjenjuju, bilo da se radi o otkupu mlijeka ili tovljene stoke", kazao je Lipović.

Predsjednik Udruženja poljoprivrednika "Krajina" iz Bihaća Ahmet Alibabić kaže kako je trenutno najveći problem u poljoprivrednoj proizvodnji kako pronaći radnu snagu.

"Dešava se ono na šta smo upozoravali prije nekoliko godina, farme se prazne i ljudi odlaze u Njemačku i druge zemlje, jer je bavljenje poljoprivredom postalo krajnje neizvjesno", kaže Alibabić.

Vlada USK je u ovoj godini, kako je istakao ministar Kulenović, planirala veća ulaganja za podsticaje poljoprivrednim proizvođačima i u ove svrhe je osigurano oko pet miliona maraka. On je istakao kako će se nastaviti s projektima u oblasti agrara koji imaju za cilj da zadrže mlade ljude na selu, a jedan takav realizovan je tokom protekle godine i za njega je Vlada osigurala značajna finansijska sredstva.

"U narednom periodu moramo zajednički raditi na uvođenju evropskih standarda, moramo modernizovati farme i pripremati projekte kojima ćemo aplicirati finansijskim fondovima Evropske unije. Sve te aktivnosti su neophodne kako bismo ljude zadržali u oblasti poljoprivrede, jer se farme već suočavaju sa nedostatkom radnika", istakao je Kulenović.

Prema podacima Obrtničke komore USK, od početka 2017. godine do sada odjavljeno je više od 1.000 obrtničkih djelatnosti, a najviše poljoprivrednih gazdinstava.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije