Privreda

Propala prva firma koju je podržao Garantni fond RS

Propala prva firma koju je podržao Garantni fond RS
Propala prva firma koju je podržao Garantni fond RS
Fena

BIJELJINA - Bijeljinsko preduzeće “Veteran SiM” potonulo je u gubitke, iako je prva firma koja je dobila kredit iza kojeg je stao i Garantni fond Republike Srpske.

U julu prošle godine pompezno je označen početak rada ovog fonda, koji je trebao da bude spas za preduzeća u RS-u zahvaćena ekonomskom krizom.

Prvi ugovor o davanju garancija za kredite bio je s preduzećem "Veteran SiM" iz Bijeljine, koje danas, dvije godine od formiranja, faktički i ne postoji.

Danas je ovo preduzeće potpuno devastirano, iako je osim kredita za koji je garantovano s vrha entiteta, dobilo i nepovratnih sredstava iz budžeta.

Naime, preduzeće "Veteran SiM" iz Bijeljine, koje je trebalo da se bavi eksploatacijom šuma i preradom drveta za ogrjev, prije godinu dana dobilo je kredit za nabavku osnovnih sredstava i opreme potrebne za eksploataciju šuma.

Iznos kredita bio je do 400.000 KM.

-Nadamo se dobrom rješenju da bismo mogli unaprijediti i proširiti  proizvodnju, rekao je tada tehnički direktor ovog preduzeća Slavko Bogičević, ali nisu uspjeli ni da održe otvorene kapije preduzeća.

Ovo preduzeće osnovala je Boračka organizacija iz Bijeljine radi zapošljavanja demobiliziranih boraca.

Međutim, danas je krug preduzeća prazan, a dugovi iz tekućeg poslovanja i po osnovu neisplaćenih obaveza prema radnicima prelaze pola miliona maraka.

-Firma je pojela samu sebe, konstatuje i Dražan Perendija, predsjednik Predsjedništva Boračke organizacije Republike Srpske.

I tu organizaciju “Veteran SiM” je opteretilo, kaže, za 100.000 KM, kao garanta vraćanja kredita, dok Poreznoj upravi duguju takođe isti iznos, a Fondu PIORS-a 18.000 maraka.

Perendija tvrdi da je Boračka organizacija, ali i Investiciono-razvojna banka RS-a kontrolirala poslovanje bijeljinske firme, ali, iako su uvidjeli da se određene stvari dešavaju, nisu mogli, tvrdi, da ih spriječe.

-Polovinom 2011.godine vidjeli smo da se dešavaju neke čudne stvari, ustvrdio je Perendija.

Međutim, već godinu dana radnici u “Veteranu” nemaju posla, tužili su preduzeće i većina ima i pravosnažne presude.

I pored te činjenice ne uspijevaju da naplate dugovanja, a nekadašnji rukovodioci “peru ruke” od odgovornosti za propast firme.

U četvrtak, 1.novembra, trebalo bi da se predstavnici Boračke organizacije u Bijeljini sastanu da bi utvrdili ko je odgovoran za propast firme koja je trebalo da radi, jer je za to dobila i podršku i sredstva koja izdvajaju u budžet svi građani RS-a.

Najčitanije