Privreda

Prošle godine bez posla ostalo 27 miliona ljudi

Prošle godine bez posla ostalo 27 miliona ljudi
Prošle godine bez posla ostalo 27 miliona ljudi
Agencije

DAVOS - Prošle godine u svijetu je bez posla ostalo 27 miliona ljudi, saopštila je juče Međunarodna organizacija rada (ILO), ukazujući na opasnost koja prijeti ako ekonomski oporavak bude sprovođen bez zapošljavanja.

U izvještaju za Svjetski ekonomski forum, koji je juče počeo u švajcarskom odmaralištu Davosu i trajaće do nedjelje, ILO navodi da je prošle godine 12 miliona ljudi izgubilo posao u Sjevernoj Americi, Japanu i zapadnoj Evropi. Broj nezaposlenih skočio je za gotovo po četiri miliona u istočnoj Evropi i Latinskoj Americi, dok je stopa nezaposlenosti prošle godine bila stabilnija u Aziji, Africi i na Bliskom istoku.

Time je broj nezaposlenih u svijetu dostigao rekordnih 212 miliona ljudi i u odnosu na 2007. godinu, prije svjetske ekonomske krize, povećan je za 34 miliona ljudi. U istočnoj Aziji je na kraju 2009. stopa nezaposlenosti iznosila 4,4 odsto, dok je u centralnoj i jugoistočnoj Evropi, Zajednici nezavisnih država i Sjevernoj Americi bila iznad deset odsto.

ILO je naveo da te brojke ukazuju na potrebu svjetskog sporazuma o zapošljavanju, koji bi podstakao otvaranje radnih mjesta širom svijeta.

"Izbjegavanje privrednog oporavka bez zapošljavanja je današnji politički prioritet. Potrebna je ista politička odlučnost koja je spasla banke da sad spasi i stvori radna mjesta i izvore prihoda", izjavio je predsjednik ILO-a Žuan Somavija.

Svjetska stopa nezaposlenosti porasla je prošle godine na 6,6 procenata sa 5,7 odsto iz prethodne godine, ali je prava težina problema veća zato što 600 miliona radnika i njihovih porodica preživljava sa manje od 1,25 dolara na dan. Dodatnih 200 miliona radnika je tek nešto iznad međunardne granice siromaštva.

ILO, agencija Ujedinjenih nacija, procjenjuje da će nezaposlenost tokom ove godine ostati visoka i da će možda još tri miliona ljudi u bogatom svijetu izgubiti posao, dok će u ostalim regionima nastupiti oporavak zapošljavanja.

Organizacija je posebno ukazala na rastući broj mladih bez posla širom svijeta.

"Svjetsko tržište rada se svake godine uveća za 45 miliona ljudi. Zato je potrebno stimulativne mjere usmjeriti na stvaranje radnih mjesta za mlade, koji na to tržište stupaju prvi put", rekao je Somavija.

Objava izvještaja o nezaposlenosti predstavlja sumoran početak 40. izdanja najvećeg ekonomskog skupa u svijetu na kojem ove godine učestvuje oko 2.500 ekonomista, političara i drugih gostiju iz 90 zemalja, koji će raspravljati o problemima s kojima se svijet suočava i načinima za održavanje krhkog ekonomskog oporavka. Analitičari očekuju da bi skup mogao obilježiti sukob bankara i zakonodavaca, jer će francuski predsjednik Nikola Sarkozi, prema najavama, u uvodnom izlaganju zatražiti uvođenje oštrijih pravila i regulative u bankarski sektor kako se ne bi ponovila globalna ekonomska kriza. Takav prijedlog slijedi nakon što je predsjednik SAD Barak Obama predložio niz ograničenja u aktivnostima američkih banaka. Sa druge strane, pretpostavlja se da će na prijedloge o strožoj kontroli poslovanja, direktori i predsjednici banaka iznijeti argument da isuviše regulative usporava oporavak ekonomije.

Osnivač i predsjedavajući Foruma profesor Klaus Švab izjavio je da sadašnji sistem globalne saradnje ne funkcioniše dovoljno dobro.

"Zato želimo da na skupu razgovaramo o svim globalnim problemima na sistemski, integrisan i strateški način, a posebno o globalnoj saradnji", izjavio je Švab.

Šef policije u Davosu pronađen mrtav

Šef policije Markus Rajnhart (61), zadužen za bezbjednost Svjetskog ekonomskog foruma u Davosu, pronađen je u utorak naveče mrtav, saopštila je policija dodajući da je najvjerovatnije riječ o samoubistvu.

Rajnhart, šef policije u kantonu Graubinden, pronađen je mrtav u hotelu u Davosu. Rajnhart je bio na čelu kantonalne policije od 1984. godine, a njegovu ulogu obezbjeđenja skupa u Davosu preuzeće policijski kapetan Marsel Suter.

Najčitanije