SREBRENICA - Oko 300 radnika srebreničkog Rudnika olova i cinka Sase koji su u posljednjih mjesec dana otpušteni s posla ostalo je i bez otpremina zbog nezakonito sklopljenih ugovora o radu, tvrdi Radomir Pavlović, predsjednik Skupštine opštine Srebrenica.
Otpušteni radnici srebreničkog rudnika, kojim upravlja firma "Gross" iz Gradiške, prema riječima Pavlovića, prijavljuju se na evidenciju Biroa za zapošljavanje, ali ne mogu ostvariti zakonsku naknadu za gubitak radnog mjesta.
"S radnicima u Sasama sklapani su ugovori na određeno vrijeme i to na period od tri mjeseca koji su po isteku stalno produžavani, čak i kada su prošle dvije godine. Time je prekršen zakon, jer radnici koji su radno angažovani na duže od dvije godine moraju biti stalno zaposleni, odnosno imati ugovor na neodređeno vrijeme", istakao je Pavlović.
On je za postojeću situaciju u kojoj su se našli srebrenički rudari okrivio menadžment i sindikalnu organizaciju Rudnika Sase zato što su, kaže, pristali na sklapanje takvih radnih ugovora.
"Da su ovo riješili prije, sad bi imali nadoknade po osnovu stalnog radnog odnosa", napomenuo je Pavlović.
U Upravi rudnika negiraju tu informaciju navodeći da su otpušteni radnici bili zaposleni u skladu sa Zakonom o radu i da ih sljeduju sve beneficije po tom osnovu, dok predsjednik Sindikata Rudnika Toško Rakita juče nije odgovarao na naše pozive.
U Inspektoratu RS kazali su da će se o tom slučaju odrediti danas, kada se upoznaju s tom informacijom.
Pavlović je istakao da će načelnik opštine Srebrenica Osman Suljić uskoro razgovarati sa Slobodanom Puhalcem, ministrom industrije, energetike i rudarstva RS, o novonastalim okolnostima u Rudniku Sase kako bi pokušali iznaći najbolje rješenje.
Menadžment Rudnika Sase je pred kraj prošle godine saopštio da je prinuđen otpustiti oko 250 radnika zbog prekida isporuka rude prema njihovom poslovnom partneru, bugarskoj kompaniji KCM, koja je prestala s radom pogođena padom potražnje usljed svjetske ekonomske krize. Tada je u Rudniku Sase rečeno da će na radnim mjestima ostati sigurno 160 zaposlenih koji će biti uposleni na pripremnim radovima, sanaciji, remontu i obezbjeđenju. U odluci Upravnog odbora firme "Gross" od 19. novembra prošle godine navodi se da će ugovor o radu raskinuti s između 10 i 70 odsto od ukupnog broja radnika navodeći da će njima biti "obračunata otpremnina utvrđena Zakonom o radu".