BANJALUKA - Osam kompanija iz BiH je ove godine uvršteno među 100 najvećih na prostoru bivše Jugoslavije, što je dva "predstavnika" više u odnosu na prošlu godinu, pokazala je nova lista revizorske kuće "Deloitte".
Najveća kompanija iz BiH je banjalučka "Optima grupa", koja je s lanjskim poslovnim prihodom od 483 miliona evra dospjela na 29. mjesto u regionu, čime je za jednu poziciju pretekla dosadašnjeg domaćeg lidera - "Elektroprivredu BiH" Sarajevo sa prošlogodišnjim prihodom od 453 miliona evra.
Od bh. kompanija se dalje redaju sarajevski "ASA Prevent Group" na 42. regionalnoj poziciji sa poslovnim prihodom od 373 miliona evra, "Elektroprivreda RS" na 57. mjestu sa 312 miliona evra, sarajevski "BH Telecom" na 59. sa 307 miliona evra. Slijede "ArcelorMittal Zenica" na 74. regionalnoj poziciji sa lanjskim poslovnim prihodom od 272 miliona evra, mostarski "Aluminij" na 77. sa 264 miliona evra i sarajevski "Energoinvest" na 97. mjestu sa prihodom od 203 miliona evra.
U Upravi "Optima grupe", kćerke firme ruske kompanije "Neftegazinkor", preko koje se prometuju proizvodi Rafinerije nafte Brod i Rafinerije ulja Modriča, svoju poziciju na listi "Deloittea" doživljavaju kao još jednu potvrdu uspjeha privatizacije naftne industrije RS.
Hrvatski koncern "Agrokor treću godinu zaredom najveća kompanija
"Mi smo svoja obećanja ispunili. Rafineriju nafte Brod smo podigli i doveli na godišnji nivo proizvodnje od preko milion tona. Visina našeg prošlogodišnjeg prihoda je, istina, dijelom i posljedica povećanja cijene nafte na svjetskom tržištu, ali nam je to povećalo i troškove", kazao je Slavko Šćepanović, prvi zamjenik direktora "Optima grupe", dodajući da udio izvoza u ostvarenom prihodu firme iznosi 29 odsto.
Komentarišući podatak da je "Optima grupa" lani, ipak, poslovala sa značajnim gubitkom od 55 miliona evra, Šćepanović je rekao da su oni to i predvidjeli kada su ulazili u projekat s obzirom na to da je trebalo dosta uložiti u povećanje produktivnosti i modernizaciju naftne industrije RS.
On je izrazio uvjerenje da će "Optima grupa" i ostala preduzeća u okviru korporativne grupacije "Nestro" nastaviti s poboljšanjem finansijskih rezultata, podsjećajući da je Rafinerija nafte prije mjesec dana pokrenula novu liniju prerade, čime je povećala kapacitet na tri miliona tona.
"Sada kada smo postali najveća kompanija u BiH, dugo godina sa te pozicije nećemo sići, jer imamo prostora da do 2013-2014, posmatrajući sadašnje cijene nafte, utrostručimo sadašnji prihod", istakao je Šćepanović.
Na Adrija top 100 listi "Deloittea" je, pored BiH, prisutno 19 kompanija iz Srbije, 31 iz Hrvatske, 36 iz Slovenije, četiri iz Makedonije i dvije iz Crne Gore.
Hrvatski koncern "Agrokor" je treću godinu zaredom najveća kompanija u ovom regionu sa 3,638 milijardi evra prihoda. Na drugom mjestu nalazi se zagrebačka INA, zatim, slovenački "Petrol" i "Mercator", te hrvatska "HEP grupa".
Kada se posmatra industrijska struktura uočava se da na vrhu liste dominiraju kompanije iz energetskog sektora i iz sektora robe široke potrošnje, koje su i najzastupljenije na cijeloj listi.