Privreda

Skroman ekonomski rast u BiH

Skroman ekonomski rast u BiH
Skroman ekonomski rast u BiH

SARAJEVO - Savjet ministara BiH, na prijedlog Direkcije za ekonomsko planiranje, usvojio je danas dokument Ekonomski trendovi u BiH za prvih šest mjeseci ove godine u kojem se konstatuje skroman ekonomski rast.

Uprkos tome, broj zaposlenih u BiH u prvom polugodištu ove godine povećan je i iznosio je 697.100, a smanjen je broj nezaposlenih prvi put nakon 2009. godine na godišnjem nivou i iznosio je 550.600.

Uzrok skromnog ekonomskog rasta je pad izvoza, usporavanje rasta domaće potražnje, uz rast spoljnotrgovinskog deficita od 17,5 odsto u drugom tromjesečju ove godine, dok je u prva tri mjeseca ekonomski rast od 2,7 odsto označio relativno dobar početak godine, saopšteno je iz Savjeta ministara BiH.

U saopštenju se navodi da je situacija dodatno pogoršana majskim poplavama u BiH koje su ugrozile izvoznu potražnju, ali i domaću ponudu i potražnju.

Prekid proizvodnje na poplavljenim područjima uticao je i na pad industrijske proizvodnje u maju u odnosu na april od pet odsto.

Građevinski radovi u drugom tromjesečju bili su za 5,8 odsto manji u odnosu na prva tri mjeseca ove godine, kada je ostvaren značajan rast od 7,8 odsto u odnosu na posljednji kvartal prethodne godine.

U izvještaju se navodi da su strana direktna ulaganja u prvom polugodištu ove godine iznosila 75,6 miliona KM, što je za 54,3 odsto manje nego u istom periodu prošle godine, dok su direktna ulaganja iznosila 492,7 miliona KM i manja su za 13,5 odsto u odnosu na isti period prošle godine.

U informaciji Direkcije za ekonomsko planiranje o kretanju makroekonomskih pokazatelja za januar - septembar, koju je usvojio Savjet ministara, naglašava se da podaci o izvozu robe ukazuju na blago poboljšanje ekonomske situacije u BiH u trećem kvartalu u odnosu na drugi kvartal ove godine.

Ostvaren je rast izvoza od 6,5 odsto i blagi rast industrijske proizvodnje od 0,4 odsto, a rast uvoza u trećem tromjesečju od 9,3 odsto mogao bi ukazivati na jačanje domaće potražnje, dodaje se u saopštenju iz Savjeta ministara BiH.

Rashodi institucija  manji za 6,6 miliona KM

Savjet ministara BiH BiH usvojio je danas Izvještaj Ministarstva finansija i trezora o izvršenju Budžeta institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za period januar–septembar, u kojem se navodi da ukupno izvršeni rashodi institucija BiH iznose 631.644.608 KM ili 66 odsto, i manji su za oko 6,6 miliona KM ili jedan odsto zbog smanjenih kapitalnih izdataka u odnosu na isti period prethodne godine.

Ukupno ostvareni prihodi i podrške za finansiranje institucija u prvih devet mjeseci ove godine iznose 726.249.537 KM ili 77 odsto u odnosu na planiranih 950.000.000 KM, saopšteno je iz Savjeta ministara BiH nakon 114. sjednice.

U saopštenju se navodi da su institucije Bih ispunile sve uslove iz Pisma namjere za realizaciju stend-baj aranžmana s MMF-om iz 2012. godine, i da su nastavile s uštedama na platama, toplom obroku, regresu, dnevnicama i materijalnim troškovima, a nova zapošljavanja ograničena su odlukama Savjeta ministara BiH samo za nove institucije u ovoj godini.

Sve dospjele obaveze po osnovu inostranih kreditnih zaduženja uredno su izmirene, a ukupna suma realizovanih isplata iznosila je 557.179.079 KM.

Savjet ministara BiH, na prijedlog Agencije za javne nabavke, donio je Odluku o obaveznoj primjeni preferencijalnog tretmana domaćeg, kojom se želi podržati domaća privreda i podstaći konkurentnost poslovne zajednice prilikom učešća na konkursima za dobijanje poslova na tržištu BiH.

Prema toj odluci, domaće ponude biće snižene u odnosu na inostrane u sljedećih pet godina, pa će tako u 2015. i 2016. godini preferencijalni faktor za ugovore koji se dodjeljuju iznositi 15 odsto, od 2017. do 2018. godine 10 odsto, a u 2019. godini pet odsto.

Primjena preferencijalnog tretmana je isključena prema zemljama potpisnicama Dodatka jedan Sporazuma o izmjeni i pristupanju Srednjoevropskom sporazumu o slobodnoj trgovini – konsolidovana verzija CEFTA 2006.

Na prijedlog Ministarstva bezbjednosti donesena je Odluka o najmanjem iznosu sredstava potrebnom za izdržavanje stranca za vrijeme namjeravanog boravka u BiH, kojom je definisano da stranac prilikom ulaska u BiH mora raspolagati sa 150 KM ili protivvrijednosti u stranoj konvertibilnoj valuti za svaki dan namjeravanog boravka u BiH.

Usvojena je i Informacija Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa o preuzimanju propisa iz oblasti organske proizvodnje u BiH, a nadležnim institucijama preporučeno je da nastave aktivnosti na razvoju zakonodavstva u ovoj oblasti i njegovu usklađivanju s propisima EU.

U Federaciji BiH i Brčko distriktu trenutno nema zakonodavstva koje uređuje oblast organske proizvodnje, dok je u Republici Srpskoj na snazi Zakon o organskoj proizvodnji, koji je usvojen 15. februara 2013. godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije