SARAJEVO - Agencija za privatizaciju Federacije BiH, na zahtjev federalne vlade, nekoliko puta godišnje angažuje i plaća privatne revizorske kuće radi utvrđivanja stanja u preduzećima, jer državne institucije ne mogu dovoljno brzo uraditi ovaj posao.
U Agenciji kažu da takvih vanrednih revizija imaju četiri do pet puta godišnje i da ih koštaju između 3.000 i 15.000 KM po reviziji.
"Može Vlada zadužiti državne institucije da provedu kontrole, ali pitanje je koliko bi one to brzo mogle uraditi. One imaju svoje planove, a ako im date neki posao vanredno trebaju vremena da to urade. Vlada, da bi brže došla do podataka, nas zadužuje da angažujemo revizorske kuće kako bi kontrola brzo bila urađena i Vlada mogla na vrijeme reagovati", dodaju u Agenciji.
Vlada vanrednu reviziju obično traži kako bi bilo utvrđeno da li je ulaganje kupca u neku firmu u skladu sa ugovorom, te da li je nastala šteta po preduzeće kako bi se vidjelo ima li eventualno osnova za raskid ugovora i tužbu za naplatu štete.
"Vanredne revizije se traže u slučajevima u kojima Agencija nije vodila postupak privatizacije. Trebalo bi da ih plati Vlada, to nisu značajni izdaci, ali kažu da nemaju novca i na kraju obavezu prebace na nas", tvrde u Agenciji.
Vlada FBiH je reviziju poštivanja kupoprodajnog ugovora, između ostalog, zatražila u slučaju firme "Feroelektro" Sarajevo, iako je Agencija za privatizaciju kontrolisala ispunjenje obaveza kupca i zbog kršenja ugovora podnijela tužbu za njegov raskid sa "Stanić investom" Kreševo. Nedavno je od Agencije zatraženo i angažovanje revizorske kuće za finansijsku kontrolu u firmi "Vitezit", koja je u stopostotnom državnom vlasništvu. U toku je i revizija u "Energopetrolu", koja je predviđena kupoprodajnim ugovorom sa mađarsko-hrvatskim konzorcijem MOL/INA, ali je i Agencija za privatizaciju bila zadužena da kontroliše ugovor što je, kažu u toj instituciji, bilo dupliranje posla.
"Ugovor za 'Energopetrol' je sklopila Vlada, a ne mi. Tu smo uspjeli da se izborimo da reviziju, koja će koštati oko 50.000 KM, plate popola Vlada i MOL/INA", rekli su u Agenciji.
Ministar trgovine FBiH Desnica Radivojević kazao je da revizorske kuće angažuju ne samo zbog brzine, već i neutralnosti. Napomenuo je da, na primjer, federalni revizori mogu kontrolisati javna preduzeća i institucije, ali ne i privatne firme.