ISTANBUL, RIM - Turska je i zvanično odobrila Rusiji da počne geološko-istražne radove u njenoj ekonomskoj zoni u Crnom moru, u okviru realizacije projekta gasovoda "Južni tok", izjavio je turski predsjednik Abdulah Gul.
U telefonskom razgovoru s ruskim predsjednikom Dmitrijem Medvedovim, Gul je rekao da je turska vlada usvojila sve potrebne odluke o izdavanju dozvola za geološko-istražne radove, u okviru izgradnje gasovoda u ekonomskoj zoni koja je isključivo turska. Izrazivši zahvalnost, Medvedev je rekao da će ova odluka doprinijeti daljem jačanju strateških rusko-turskih odnosa.
Pretpostavlja se da će, nakon turskog pristanka na saradnju, trasa "Južnog toka" uspješno zaobići Ukrajinu, tako da isporuke gasa za Evropu neće više zavisiti od te zemlje. Evropa se zbog spora Rusije i Ukrajine često suočavala s prekidima u isporuci ruskog gasa, a najveća kriza dogodila se prošle zime.
Preliminarni pristanak na izgradnju "Južnog toka" u svojim teritorijalnim vodama Turska je dala 6. avgusta, kada su sporazum o tome potpisali premijeri dvije zemlje Vladimir Putin i Redžep Tajip Erdoan. U zamjenu za ovaj ustupak, ruska strana je podržala projekat izgradnje naftovoda "Samsun-Čejhan" koji će transportovati naftu između turske luke Samsun na obali Crnog mora i Čejhan u Sredozemlju.
Gasovod "Južni tok" će povezati Rusiju s Bugarskom, Srbijom, Mađarskom, Slovenijom, Austrijom, Grčkom i Italijom. Ovaj projekat zajednički su 2007. godine razradili ruski "Gazprom" i italijanska energetska korporacija "Eni".
Izvršni direktor kompanije "Eni" Paolo Skaroni izjavio je juče da će izgradnja "Južnog toka" moći da počne krajem sljedeće godine. On je rekao da će studija izvodljivosti projekta biti završena početkom 2010. godine. Skaroni je objasnio da će studija obuhvatiti nekoliko područja, od kojih je prvo tehničko zato što je vrlo složeno postaviti cjevovod po dnu Crnog mora, a nakon toga će se donositi odluke o finansiranju projekta i upravljanju.
"Postoji još nekoliko pitanja koje treba da razriješimo prije nego što tokom sljedeće godine donesemo konačnu odluku o investiciji", rekao je prvi čovjek kompanije "Eni".
Najveći konkurent "Južnom toku" je "Nabucco", koji bi trebalo da poveže centralnu Aziju sa zemljama centralne Evrope.