Privreda

U Srbiji niče fabrika auto-dijelova

Agencije

BEOGRAD - Sporazum o izgradnji nove fabrike auto-dijelova u Kragujevcu koja će zaposliti oko 400 ljudi potpisali su juče potpredsjednik Vlade Srbije Mlađan Dinkić, predsjednik italijanske fabrike "Magneti Marelli" Euđenin Razeli i gradonačelnik Kragujevca Veroljub Stevanović

Vrijednost investicije je 60 miliona evra, a fabrika će proizvoditi dijelove za 200.000 vozila godišnje.

Ugovor je potpisan u okviru Prve međunarodne investicione konferencije u auto-industriji Srbije, koja se održava u Centru "Sava", a njime je predviđeno i da se u okviru postojeće fabrike "Pas" postave proizvodne linije za plastične dijelove.

Srbija će obezbijediti bespovratna sredstva u iznosu od 10 miliona evra i omogućiti da nova fabrika posluje u slobodnoj carinskoj zoni kao i subvencije od 800 evra po svakom novozaposlenom radniku.

Grad Kragujevac se obavezao da će infrastrukturno opremiti zemljište i obezbijediti lokalne poreske olakšice.

Fabrika je u vlasništvu "FIAT Groupa" i posjeduje 77 proizvodnih pogona u 16 zemalja i upošljava 32.000 radnika. Kompanija je u 2009. godini ostvarila promet od 4,5 milijardi evra.

Dinkić je izjavio da ukupna ugovorena ulaganja u automobilsku industriju Srbije od 2000. godine do sada iznose više od milijardu evra.

Potpredsjednik "FIAT Groupa" Alfredo Altavila izjavio je da je Srbija ključna u strategiji razvoja te kompanije i to u oblasti proizvodnje i distribucije. "Došli smo ovdje da ostanemo i da se razvijamo", kazao je on.

Najčitanije